logo
divider

Opava - Raduň - rozhledna Šance - rozhledna Okrouhlík - Bílovec - rozhledna Kanihůra - Studénka - Jistebník - Paskov - Šenov - Havířov - Louky


Je začátek prázdnin, mám po noční a přemýšlím, kam bych vyjel na kole. Nakonec se mi v hlavě rodí plán, že bych mohl dojet vlakem do Opavy a odtud se vracet domů. Takže doma posnídám, obleču se do cyklistického a na záda házím batoh s nejnutnějšími věcmi. Před osmou nasedám do vlaku v Chotěbuzi a po deváté vystupuji v Opavě.

Nejprve mě čeká průjezd městem a hlavně místní části Kylešovice. Ten mám naštěstí za chvíli za sebou a po hlavní silnici se směřuji k obci Raduň. I těch pár kilometrů rychle uběhne a já můžu vytáhnout foťák na prvním svém zastavení. Tím je raduňský zámek. Projedu si i část areálu, udělám několik fotek a pak se zámeckým parkem směřuji k nedalekému rybníku Kameník. Tady se dostávám na lesní asfaltovou cyklostezku.

A musím říct, že jsem nadšený. Šestikilometrová cyklostezka vede nádherným údolím Raduňky a je to přímo balzám na duši. Sluníčko prosvítá mezi stromy a nikde není ani živáčka. Tato cesta mě přivádí na hlavní silnici a já se dávám vpravo a mířím do obce Jakubčovice. Za touto obcí se nachází rozhledna Šance (522 mnm) a já se na ní chci samozřejmě podívat. Sice jsem tu už byl, ale bylo to více jak před deseti léty.

Přijíždím poměrně zpocený a opírá se do mě celkem studený vítr, takže rychle vyběhnu nahoru, udělám nějakou fotku a zase se rychle vracím ke kolu. Najíždím zpátky na hlavní silnici a mé další stopy povedou do Skřipova. Znamená to, že kousek sjedu a zase musím kousek vyšlapat. Ve Skřipově odbočuji vlevo, po třech kilometrech projíždím obcí Hrabství a za další čtyři kilometry parkuji svůj bike u rozhledny Okrouhlík (467 mnm).

Tato menší dřevěná rozhledna mi přijde kouzelná. A jen lituji, že dneska není dobrá viditelnost, protože tady mám Beskydy jako na dlani. A když jsem nahoře, slyším v dálce zvuk hromu. Ale ne, že bych dneska zmokl? Naštěstí je bouřka dost daleko a jde jiným směrem, než kterým mám namířeno já. Takže udělám opět několik fotek a už zase roztáčím pedály svého biku. Tentokrát začínám sjíždět a zastavím se až u zámečku v obci Slatina.

Odtud ještě kousek sjíždím a ocitám se na hlavní silnici ve Staré Vsi. Tady narážím na domácí hospůdku a objednávám si výbornou uzenou polévku s kroupami a doplňuji tekutiny radlerem. Po půlhodinové pauze dojíždím do nedalekého Bílovce. Z kostela zvon oznamuje pravé poledne a já vyjíždím na náměstí a k zámku. Čas mám prozatím hodně dobrý a tím pádem můžu navštívit ještě jednu rozhlednu.

Z náměstí sjíždím ještě trochu dolů, jedu asi kilometr po silnici a pak odbočuji na polní cestu vpravo. Začínám opět stoupat a na čele se mi objevují krůpěje potu. Ale za patnáct minut to mám za sebou a vjíždím do obce Bílov, za kterou stojí rozhledna Kanihůra (340 mnm). Za pár minut parkuji kolo u rozhledny a vítá mě starší paní ze slovy, že jsem dneska první turista, který půjde nahoru. Dokonce mi říká, ať si dám kolo k ní dovnitř, že mi ho pohlídá.

Kupuji si vstupenku nahoru a po 137 schodech si říkám, jestli by spíše neměl někdo zaplatit mi. Holt ty nohy už dneska trošku bolí. Ale odměnou mi je opět fantastický výhled do okolí a obzvlášť na masív Beskyd. Udělám dalších několik fotek a pak už moje SPDčka v rytmu cvakají po stupních schodů. Dole si ještě dám plechovku ovocného piva, prohodím pár slov s ochotnou paní a už se chystám na další cestu.

Tentokrát budu poměrně dlouho sjíždět. Podjedu dálnici a mířím asfaltovou polní cestou do Studénky. Tady jsme už sice na kole taky jednou zabrousil, ale nebyl jsem tehdy u zdejšího zámku. Dneska to napravuji a obdivuji tento zajímavý architektonický skvost. Ze studenky pojedu chvíli po hlavní silnici a musím něco nastoupat. Tato cesta mě přivádí do pěti kilometrech do Jistebníku. A tady si udělám druhou zastávku na druhou polévku. Tentokrát to bude fazolová.

Po krátkém odpočinku už zase šlapu a směřuji se na nedalekou Starou Ves nad Ondřejnicí. Tady chvíli šlapu po cyklostezce okolo říčky Ondřejnice, ale pak se odpojuji vlevo a znova musím něco nastoupat. Ale musím říct, že tento úsek cyklostezky vedoucí do Krmelína je taky moc hezky. Z Krmelína už to tak hezké nebude, protože musím po silnici dojet nejprve do Oprechtic a poté prokličkovat Paskovem. A právě za Paskovem je další cyklistická specialitka, kterou je sice krátký, ale prudký 18% výšlap do Řepiště.

Uf, s jazykem na vestě a propoceným dresem se vyhupuji v Řepišti a projíždím dále na Horní Datyni. A tady pojedu zase trochu jinak a projíždím směrem do Šenova. Odtud projedu lesem na okraj Petřvaldu a odtud projíždím Pežgovským lesem na okraj Havířova zvaný Šumbark. Tady se lesem dostanu do Dolní Suché a zbytek cesty absolvuji po hlavní silnici. Dojíždím domů a otevírám si zasloužené pivo.

02.07.2019

divider
divider

Délka trasy: 109 km

Nastoupané metry: 1 175 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek