logo
divider

Louky - Cieszyn - Karviná - Louky


Dnešní krátká projížďka mě zavede k sousedům do Polska. Vyjíždím z domu a jedu po hlavní cestě směrem na Český Těšín. U restaurace Na Brandýse podjíždím železnici a dostávám se na vedlejší uličky u řeky Olše. Jedu souměrně s řekou a křižuji první most vedoucí z Polska. V té době je ještě jednosměrný a slouží pro vjezd do Českého Těšína. Pokračuji proto dále pořád kolem řeky Olše a po necelém kilometru mě čeká další hraniční most, tentokrát pro vstup do Polska. Přejíždím ho tedy a ocitám se v Polsku. Jedu zpátky opět kolem řeky Olše a za malým trhem odbočuji do centra. Vede tam úzká ulička, začínající schody, které musím vyšlapat. Pak stoupám úzkou uličkou až ke kašně Tří bratří, o kterých pověst říká, že založili Těšín. Odtud se za malý kousek napojuji na ulici vedoucí z náměstí směrem dolů a sjíždím až k Piastovské věži. Kolem ní projíždím a směřuji se hlavní cestou zpátky na Karvinou.

Před velkým hraničním přechodem a mostem v Chotěbuzi odbočuji z hlavní cesty vpravo a čeká mě kopec. Vyjíždím do obce Boguszowice, kterou prjíždím a na malou chvíli zase jedu po hlavní cestě, abych potom odbočil na obec Marklowice. Tady sjíždím z kopečku a zjišťuji, že dál vede jen jakási cesta poli. Vydávám se po ní a zase stoupám. Za chvíli se ocitám u lesíku, kde se cesta vyrovnává, a já se dávám další štěrkovou cestou. Přijíždím na kopec, který se rozprostírá naproti mého domu, a chvilku si vychutnávám pohled na naši vesnici z úplně jiné perspektivy. Jsem uprostřed pole a tak sjíždím k prvním domům, odkud mě čeká sjezd dolů na hlavní cestu v Marklowicích. Odtud jedu po hlavní cestě přes Pogwizdow až do Kaczyc. Provoz zde není nijak šílený, takže se cestuje docela dobře. Do Kaczyc mě zase čeká krátký kopeček a po projetí obce se ocitám na hraničním přechodu v Karviné – Ráji. Byl jsem sice kousek od svého domu, ale stejně jsem zase rád, že jsem na naší straně.

Od přechodu mě čeká sjezd po asfaltu až dolů k Tescu, kde se směřuji na Darkov a projíždím lázeňským reálem. Tyto staré lázně mají zde v parku několik pavilónů a je to tady moc krásné na procházku. Projíždím přes Darkovský most přes řeku Olši a za ním se dávám ihned doprava, Jede vedlejšími cestami až k železničnímu přechodu, za kterým se napojím na hlavní cestu na Stonavu. Po chvilce odbočuji vlevo a začínám jet krátkým 12% stoupákem k dolu ČSM. Projíždím kolem šachty, která má svým způsobem taky svůj kolorit a opět kosuek sjíždím na křižovatku, kde odbočuji na hlavní cestu vlevo. Po dalším malém úsek odbočuji vpravo na cestu, kde je zákaz vjezdu. Asfaltová cesta je rozvlněna místy až 20 cm hrby díky důlní činnosti a projížďka po ní občas připomíná housenkovou dráhu. Teď už jedu kolem Louckých rybníků a domů už to mám, co by kamenem dohodil.

08.04.2008

divider
divider

Délka trasy: 33 km

Nastoupané metry: 348 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek