logo
divider

Brno - Moravský kras - Brno


Tuhle trasu si už moc přesně nepamatuji, takže detailní popis bude chybět. Projel jsem ji v době, kdy jsem měl ještě crossové kolo. Vyjíždím z Brna Bohunic a čeká mě proplétání městským provozem až k řece Svratce, kde se napojuji na cyklostezku. Cyklostezka zde představuje vyasfaltovaný chodník kolem řeky a bývá mohutně používána inline bruslaři. Po krátkém úseku odbočuji vlevo na další cyklostezku vedoucí podél Svitavy. Jedu chvíli po hrázi a chvíli se proplétám mezi domy. Projíždím kolem nevzhledné zastaralé továrny a těším se, až už budu z Brna venku. To se naštěstí za chvíli vyplňuje a já vjíždím do klidné a malebné zahrádkářské kolonie. Tady přechází cesta na štěrkovou. Jedu údolím Svitavy a kolem jsou lesy. Cesta pomaličku a neznatelně stoupá a občasně je třeba najet i na hlavní silnici, ale vždycky se zase cyklotrasa vrátí na cesty bez provozu a vede stále kolem Svitavy. Je až s podivem, že takové krásné zákoutí se nacházejí kousek nad Brnem.

Projíždím městem Adamovem a za ním se zase cyklostezka odpojuje na klidnější místa. Před městem Blansko najíždím znova na hlavní cestu a tady je poměrně silnější provoz. Stoupám nahoru a hned na začátku Svitav odbočuji a kousek sjíždím vpravo. Odtud mě čeká pomalu stoupající cesta asfaltovou cestou až ke Skalnímu mlýnu. Zde se nachází jednak zmiňovaný mlýn, velké parkoviště a několik hospůdek a stánků se suvenýry. Jedu dále a mé cíle jsou dva: kouknout se, kde z podzemí vyvěrá Punkva a vyjet nahoru nad propast Macochu (-138 m).

Dojíždím k Punkvě a lituji, že tady není možnost si někde uschovat kola, rád bych se do podzemí podíval. No co se dá dělat, třeba někdy příště. Vracím se teda kousek zpátky a projíždím kolem řeky Punkvy a nádherným lesnatým údolíčkem. Na křižovatce odbočím a čeká mě výšlap nad propast Macochu. Je to po padesáti kilometrech docela pořádná makačka, ale za chvíli se vyhupuji na dalším parkovišti a u další hospůdky. Kousek ode mne je vyhlídka na dno Macochy a je to krásný pohled dolů. Něco vyfotím a pak si jdu dát zasloužený obídek a pivko. Chvilku tady relaxuji a pak se vydávám na cestu zpátky do Brna.

Ještě za Skalním Mlýnem zastavím a jdu si osvěžit nohy do řeky Punkvy. Voda je ledově studená a do mých noh se zabodává milion jehliček. Ale je to příjemné osvěžení, zvlášť když teplota atakuje hranici 30°C. Vracím se stejnou cestou, jakou jsem přijel. Mírný vánek je mi v zádech, cesta přece jenom neznatelně klesá a tak se moje průměrná rychlost pohybuje okolo 25 km/h. K večeru dojíždím zpátky do Brna s pocitem, že dnešní výlet se krásně povedl.

25.07.2006

divider
divider

Délka trasy: 109 km

Nastoupané metry: 1 839 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek