logo
divider

Počenice - Morkovice - Pornice - Lhota - Pačlavice - Prasklice - Uhřice - Dřínov - Vlčí Doly - Věžky - Tetětice - Hoštice - Litenčice - Skavsko - Morkovice


Je sobotní ráno a my máme na dnešek naplánovanou akci s názvem Mikroregionem Morkovsko. Jedna se o putování na kolech obcemi ve zmiňovaném mikroregionu. Na trase je 16 obcí a my v každé z nich dostaneme razítko. Pokud jich nasbíráme alespoň 12, čeká nás v cíli za odměnu pivo. Jsem po noční službě, čili mě čeká urychlený přesun z Havířova do Kroměříže, kde se převleču do dresu, naložím Irmíska a přesouváme se auty do Počenic, odkud budeme vyjíždět i s Jarčou.

Nasedáme na kola a naše první metry směřují do zdejšího kulturního areálu. Dostáváme první razítko, holky si dávají malé koláčky, já nepohrdnu chlebem se škvarkovou pomazánkou. Odtud odjíždíme do nedalekých Morkovic, kde dostáváme další razítko a zajdeme se podívat do muzea košikářství. Dále se po hlavní cestě přesunujeme do Pornic, kde odbočíme a přijíždíme k Pornickým rybníkům. Další razítko, chleba se sádlem, koláčky a navíc dostáváme i panáka slivovičky. No to nám to pěkně začíná.

Naším dalším cílem je obec Lhota a do ní se dostaneme po turistické trase. Aspoň se dneska kousek projedeme po terénu. Zajíždíme za Pornické rybníky a začínáme stoupat mezi poli k lesu. Tady se mi podaří nechtěně přejet malou užovku. Do Lhoty nás čeká sjezd po polní cestě a já samozřejmě popouštím brzdy. Na jednom skokánku se mi znova stává, že mi z boční kapsičky batohu vypadává foťák. No ve skoro 50 km/h se ještě dlouho kutálí mezi kamínky. No nazdar, je pěkně podřený a co hůř, jsou mu vidět vnitřnosti. Snažím se tělo foťáku pozacvakávat, což se mi skoro daří a světe div se, stále fotí.

Ve Lhotě proběhne krátká zastávka na razítko a už se vydáváme směrem do Pačlavic. Zase trošku nastoupáme a ve vesnici vjíždíme k hřišti, kde je další kontrolní bod. Tentokrát si dávám pivko a máme tady kratší pauzu. Pak už znova na kola a polní cestou se řítíme do Prasklic. Obligátní razítko a další metou je obec Uhřice. Kousek se projedeme po cyklostezce, pak z ní odbočíme a stoupáme do zmiňovaných Uhřic.

V Uhřicích si pro změnu pochutnáme na jednohubkách a pak už zase pokračujeme dále. Před námi je obec Dřínov a znova musíme něco nastoupat. Kontrolní stanice se nachází u zámečku a ihned po zastavení mám v ruce dalšího panáčka slivovice. Dřínovský zámek je v soukromých rukou a prochází rekonstrukcí. Máme štěstí, že je tam zrovna majitel a ten nám nabízí, jestli si nechceme projít tajnou podzemní chodbou. Samozřejmě neváháme a už sestupujeme to tajuplné chodby. No ještě, že jsme si nechali na hlavách přilby, protože v některých místech je chodba tak nízká, že jdeme skoro po čtyřech.

Sedáme znova na kola, kousek ještě vystoupáme a sjíždíme do Vlčích Dolů. Další razítko a energii doplňujeme banánem a sójových řezem. Z této obce nás čeká celkem pořádné stoupání a pak sešup do Věžek. Tady se zastavujeme u místního rybníku, dostáváme další razítko a dokonce zde mají i pivo zdarma. Samozřejmě neodmítnu a doplňuji tekutiny formou zlatavého moku. Už znova šlapeme, tentokrát po hlavní silnici a potíme se nahoru na Srnov. Kousek sjedeme a to se už nacházíme v obci Tetětice.

Odtud najíždíme na polní cestu, projedeme nad Morkovicemi kolem kaple sv. Anny a stoupáme lesem. Čeká nás parádní sjezdík a ocitáme se v Hošticích. Další razítko a další pivo zdarma. S holkama se domlouváme, že pojedeme rovnou cestou do Litenčic a tím pádem vynecháme poslední tři zastávky. Jednak je poměrně vedro a jednak nás tlačí čas, protože bychom měli být zpátky v Morkovicích do 15. hodiny.

Do Litenčic znova něco nastoupáme, tady máme další občerstvení a z této obce nás čeká prudký výšlap po asfaltové silnici. Zanedlouho máme i ten za sebou a do Morkovic nás čeká víceméně už jenom sjezd. Paráda, vše stíháme v časovém limitu a za odměnu dostáváme pivo. Samozřejmě ještě neodjíždíme, čekáme na tombolu a kupodivu i v té něco vyhráváme. Cenou mělo být šest ovocných stromků, jenže ty pořadatelům došly, tak dostáváme ruční mixér. Pak se už kolmo přesunem k našemu autu, nasedáme a míříme zpátky domů do Kroměříže.

21.05.2016

divider
divider

Délka trasy: 53 km

Nastoupané metry: 812 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek