logo
divider

Deštné - Olešnice - Peklo - Nové Město nad Metují - Dobruška - Deštné


Je začátek června, mám dvoutýdenní dovolenou a s Irmískem trávíme prodloužený víkend v Orlických horách. Útočiště jsme našli u taťky naší kamarádky Aničky, který má v Deštném rodinný dům. Dneska nás dopoledne čeká práce a s Aniččiným přítelem Pepou řežeme a vozíme dřevo. Až po obědě přemýšlím, že někam vyrazím na kole. Irmískovi se moc nechce, tak zůstane s ostatníma doma a já nakonec pojedu sám. Mám v plánu se znova podívat do Pekla, což je krásné údolí s krásnou turistickou chatou, kterou projektoval slavný Dušan Jurkovič.

Najíždím na hlavní silnici a téměř okamžitě začínám mírně stoupat. Mířím směrem na Olešnici v Orlických horách, která je vzdálená 10 kilometrů. Po necelých dvou kilometrech přijíždím na křižovatku Plásnice-Úhor (721 mnm) a mířím dále na Sedloňov. Tady se mi otevírá krásný výhled do krajiny a cesta mi chvíli klesá a poté opět stoupá. Až těsně před Olešnicí začínám pořádně sjíždět. Netrvá to ani pár minut a brázdím ulice výše zmiňovaného městečka (585 mnm).

Na křižovatce odbočuji vlevo, cesta se vyrovnává, ale přesto velmi mírně klesá. Roztáčím pedály, dneska se nemusím ohlížet za sebe a jedu, co to dá. Jedu Zeleným údolím, kopíruji říčku Olešenku a užívám si okolní krásné přírody. Z této silnice odbočuji až po sedmi kilometrech před poutním místem Rokole a najíždím vpravo na vedlejší asfaltovou cestu, která po pár set metrech přechází v cestu lesní, která nese název Jiráskova cesta. Stále mírně klesám a kopíruji Olešenku. Po sedmikilometrové parádní cestě přijíždím k turistické chatě Peklo jinak zvaná Bartoňova útulna.

Už jsme tady z Irmískem jednou byli a moc jsem si to tady oblíbil už tenkrát. Zamykám kolo a jdu do chaty si dát pivko. Když na něho čekám, prosím jednoho turistu, aby mě vyfotil s velkým čertem, který vévodí interiéru chaty. Pivko si jdu vypít za chatu, sedám si na pařez a vyhřívám se na sluníčku. Jelikož jsem sem zajel rychle, uvažuji, že se podívám ještě někde dále. Nakonec pojedu kolem řeky Metuje do Nového Města nad Metují.

Jedu kousíček po asfaltové cestě, ale u rozcestí Pod Koníčkem (326 mnm) přejíždím most přes řeku a najíždím na červenou turistickou stezku. Ta vede celou dobu okolo Metuje a je naprosto úchvatná. Řeka je tady krásná, různě se stačí a proudí okolo skal. Přesně kvůli tomu jsem sem dneska zamířil. Takto si to užívám skoro čtyři kilometry. Pak se dostávám zpátky na silnici a začínám trochu stoupat, abych zase trochu klesl a znova nastoupal k zámku v Novém Městě nad Metují. Ten se mi moc líbí a dělám si tady spoustu fotek. No a samozřejmě se zastavím na jednu čepovanou Plzničku.

Koukám do mapy, kudy jet dále a jelikož chci jet někudy, kudy jsem ještě nejel, nasměruji se na Dobrušku. Do té to mám po hlavní silnici 8 kilometrů a z Nového Města mě čeká pořádný stoupák. Za ním se cesta láme a přes obec Psy pro změnu sjíždím. Pak se už cesta vyrovnává a já dojíždím na náměstí v Dobrušce. Musím říct, že mě tady nic neuchvátilo, proto se zde nezdržuji a obracím řídítka směrem do Deštného. Je mi jasné, že mě teď čeká skoro jen stoupání.

Jedu po hlavní silnici, provoz není nijak velký, svítí sluníčko a ikdyž pomalu mířím vzhůru, tak si jízdu pořád užívám. Po pěti kilometrech přijíždím do Bačetína (464 mnm) a za další dva kilometry vjíždím do Kounova. Tady se nachází v zatáčce restaurace Zlatý Potok a já se zastavuji na další pivko, už potřebuji doplnit tekutiny. Kounovem jde cesta rovně a za ním se začne znova zvedat. Postupně mě přivádí na rozcestí Šediviny (588 mnm), kde se rozhodnu odbočit.

Z tohoto rozcestí mě čeká více jak kilometrový pořádný stoupák, který mě přivádí ke kostelu sv. Josefa (715 mnm). Na chvíli zastavuji, udělám pár fotek a na rozcestníku vidím, že dolů do Deštného to mám už jenom necelé čtyři kilometry. Najíždím na červenou značku a po dvou a půl kilometrech se ocitám u hotelu Panorama. Tady najíždím na asfaltku, pouštím brzdy a za chvíli vjíždím do Deštného. Kousek se propletu mezi domy a jsem zpátky u Zdeňka. Mířím rovnou do sprchy a pak už znova grilujeme a otevíráme pivka.

30.05.2020

divider
divider

Délka trasy: 57 km

Nastoupané metry: 876 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek