logo
divider

Louky - Karviná - Orlová - Rychvald - Ostrava - Vratimov - Paskov - Sedliště - Havířov - Louky


Na dnešek hlásí krásný jarní den a já uvažuju, kde vyrazím. Dlouho si pohrávám s myšlenkou, že bych si chtěl projet cyklostezku z Ostravy do Frýdku-Místku a tak volba padá na tuto trasu. Vstávám před sedmou ranní, v rychlosti posnídám, balím si nejnutnější věci a před půl osmou jsem připravený vyrazit.

Vyjíždím z Louk, projíždím pod archeoparkem a za obcí se napojuji na cyklostezku vedoucí podél řeky Olše. Prvních pár set metrů je fajn, ale pak se cyklostezka připojí k hlavní cestě a těch pět kilometrů je opravdu nezáživných. Pak už se ale od cesty odpojím a znova sjíždím k břehům Olše. Tady se už zase jede jedna báseň. Zvlášť, když na mě zasvítí tak dlouho očekávané jarní sluníčko. V Darkově projedu na druhou stranu řeky a pokračuji dál.

Stále jedu po perfektní cyklostezce a tak tomu bude dalších šest kilometrů. Jedu krásnou přírodou a všude okolo panuje klid. Ten ale skončí v Dětmarovicích, kde se musím na chvíli napojit na hlavní cestu. Nevadí, po pár set metrech z ní odbočuji vlevo a čeká mě první malé stoupání. Projíždím mezi rodinnými domy a dostávám se od Orlové. Tady se mi taky nechce motat po ulicích, tak volím zkratku přes místní lesopark. Pak se rychle mihnu kouskem města a už zase vjíždím k rodinným domům.

Tady si udělám krátkou zastávku na doplnění tekutin, cvaknu jednu fotku a sjíždím dolů do Rychvaldu. Projedu mezi Statkovýma rybníkama a další krátkou zastávku si udělám u rybníka Skučák. Překřižují hlavní cestu a jsem znova na cyklostezce, které mě okolo Dolního a Horního rybníka dovede na druhý konec Rychvaldu. Pak na chvíli vjedu na hlavní cestu, abych z ní odbočil vpravo a krásnou dlouhou alejí mířím k zámku Starý Dvůr.

Tady si udělám pár fotek, ale jen zpoza plotu, jelikož je zámek veřejnosti nepřístupný. Uvažuji, kudy jet dál a nakonec se rozhoduji jet po hlavní cestě. Není žádný velký provoz a pětikilometrová trasa přes Heřmanice mi rychle uteče. Přijíždím na velkou křižovatku, raději sesedám z kola a na druhou stranu přecházím po přechodu. Ale jelikož jsem v nechvalně známé části Ostravy – v Hrušově, rychle zase na kolo nasedám a pořádně šlapu do pedálů. Naštěstí je to jen kousek a zanedlouho sjíždím pod most na cyklostezku, která vede okolo řeky Ostravice.

Ale tady se vydávám vpravo, protože se ještě chvi podívat na soutok Ostravice a Odry. Je to jen asi kilometr, takže žádný problém a za chvíli si už dělám fotky na tomto místě. Doplním tekutiny, slupnu banán a najíždím zpátky na cyklostezku. Vjíždím do centra Ostravy, na druhém břehu mám nejprve Komenského sady a poté míjím radniční věž. Zanedlouho projedu pod Sýkorovým mostem a ocitám se u soutoku Ostravice a Lučiny. A hned za tímto soutokem se nachází Slezskoostravský hrad.

Jelikož mám chuť na kafe, jdu se zeptat k pokladně, jestli je tady někde něco otevřeného. Paní mi s úsměvem říká, že ve vnitřku je bufet a jelikož jsem první návštěvník, ať jdu dovnitř zadarmo. Potěšilo mě to, aspoň si udělám znova nějaké fotky. A navíc si v bufetu můžu sednout na kafe a ve finále si dávám i jedno pivko. Po příjemném odpočinku nasedám zpátky na svůj bike a pokračuju v cestě. Tady sice trošku zakufruju a najedu na špatnou cyklostezku, ale chybu si brzo uvědomím a vracím se zpátky na tu správnou.

Jsem na břehu Ostravice a svištím si to jedna radost. Projíždím sice oblastmi Vítkovic a Kunčič, kde se nacházejí velké železárny a hutě, ale ty vidím jen zpoza vrcholku stromů. Tady se mi opravdu jede velice příjemně. Jak čas pokročil, narůstá i provoz na cyklostezce. Ikdyž mám sil dost, rozhoduji se zastavit na další pivko v cyklobaru ve Vratimově. Pohodička na sluníčku, času mám habaděj, kolem mě už zase jenom příroda. Prostě pohoda.

Další úsek cesty zvládám rychle a vjíždím do Paskova. Za ním se nořím do kouzelného lesa a ten mě po pěti kilometrech přivádí do Sviadnova a já tady z krásné cyklostezky odbočím. Změna je patrná hned na první pohled. Projíždím průmyslovým areálem a začínám stoupat. Naštěstí vjedu zase do zástavby rodinných domů a ty nehezké objekty nechávám za sebou. Jsme v místní části Lískovec a mířím k další turistické zajímavosti.

Kaple Povýšení sv. Kříže v Hájku je utopená v lese a určitě stojí za zhlédnutí. Odkládám kolo, beru do ruky foťák a kapličku si obejdu ze všech stran. Od kapličky začínám mírně stoupat a otevírá se mí nádherný výhled na Beskydy. Po pár set metrech přijíždím na vrcholek kopce Černá zem (374 mnm), na kterém se nachází Bezručova vyhlídka a ta nabízí pohled na Ostravsko. Odtud kousek sjedu a ocitám se v obci Sedliště.

Tady víceméně překřižuji hlavní cestu a znova proháním své kolo mezi loukami. A tady je výhled na Beskydy ještě hezčí. Tak tady bych si uměl představit baráček. Mířím k vysílači v Bruzovicích, ale těsně před ním uhnu a sjíždím do centra obce. Tady se napojím na hlavní silnici a chvíli po ní pojedu. U místa zvaného U Velicesty odbočuji vlevo na zelenou značku a po polní cestě sjíždím do Kaňovic. Odtud ale musím poměrně prudce vystoupat a už jsem na silnici, která mě táhlým mírným sjezdem přivede do Dolní Datyně.

Tady mě čeká opět prudký, ale krátký stoupák. Chvilku sjíždím a ocitám se v Havířově. Zastavím se ještě za Tomem na záchranku na pokec a odtud už jedu svou naučenou cestou po hlavní silnici až domů. Dojíždím poměrně znavený, mám přes stovku v nohách a navíc do mě pražilo celý den sluníčko. Ale samozřejmě spokojený s dnešním výletem si jdu dát zasloužené pivko.

14.04.2018

divider
divider

Délka trasy: 114 km

Nastoupané metry: 845 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek