logo
divider

Veltrusy - Kralupy nad Vltavou - Vodochody - Praha


Náš poslední den se probouzíme v kempu ve Veltrusech a jelikož kemp leží u kanálu s divokou vodu a je víkend, do kempu začínají přijíždět zahraniční turisté v honbě za atrakcemi, rychle balíme, snídáme ham&eggs a chystáme se na odjezd. Dneska nám zbývá necelých 30 kilometrů na hlavní nádraží v Praze. Loučíme se skvělým týmem v kempu a přejíždíme na pravý břeh Vltavy.

Jedeme kousek po silnici a pod zámkem v Nelahozevsi najíždíme na turistickou stezku. Nevadí, je příjemná a občas se mírně zhoupne. Po asi dvou kilometrech vjíždíme do Kralup nad Vltavou. Tady přejíždíme zpátky na levý břeh Vltavy. Proplétáme se městem a ocitáme se opět na ryzí asfaltové cyklostezce. V nedalekých Chvatěrubech si děláme první zastávku na hřišti, dáváme si pivko a pozorujeme předškolní děti při fotbalových turnajích.

Když nasedáme na kola a vydáváme se dále, začíná drobně pršet. No snad to nebude horší, přece bychom poslední den nezmokli, když nám celý týden počasí přálo. Trošku se ochladilo, nasazujeme bundy, ale na pláštěnky to stále není. Jedeme asi dva kilometry po asfaltu, ale na poslední kilometr se nám cesta mění ve štěrkovou cestu. Jede se trošku hůře, ale za chvíli jsme znova na asfaltu. Jsme v místě zvaném Na Dole a odtud se cyklostezka od Vltavy odpojuje a nás čeká nepříjemné tříkilometrové stoupání do obce Vodochody. Tady tento úsek není vůbec příjemný. Sice jedeme lesem, ale stoupání nám ubírá spoustu sil.

Naštěstí i tohle stoupání končí, jsme za Vodochody a pokračujeme po silnici až do Klecan. Tady všechno nastoupané během kilometru sjedeme a ocitáme se znova na cyklostezce u Vltavy. Po několika kilometrech, někde u Drahanského údolí narážíme na bufet. Dáváme si další pauzu a ještě jedno pivko. Stále drobně poprchává, ale nám to vůbec nevadí. Do Prahy už to máme, coby kamenem dohodil a i kdyby začalo lít, už to dojedeme.

Nasedáme na kola a před námi je poslední úsek této skvělé cyklodovolené. Projíždíme pod Trojskou ZOO a zastavíme se na fotku u zámku v Tróji. Za ním už odbočíme a projíždíme parkem Stromovka. Za ní bohužel najíždíme do provozu a okamžitě se jede nepříjemně. Spousta aut, chodců, semafory, tramvaje. Uf, chce to tady opravdu dávat pozor.

Po cestě potkáváme Avon průvod, který nám znemožní další cestu, protože průvod má nejmíň 5 kilometrů a my jsme chytli zrovna začátek. Hledáme alternativní trasu a tou je přejezd po Štefánikově mostě. Pak znova hledáme nejvhodnější trasu a nakonec se směřujeme kolem Vltavy ke Karlovu mostu. Samozřejmě si uděláme nějaké fotky a dalším místem, kolem kterého pojedeme je Prašná brána.

Odtud jedeme, nebo spíše vedeme kola, na Staroměstské náměstí. No tohle je asi další cyklodebilita, proplétat se s plně naloženým kolem mezi tisícemi turistů. Nevadí, ze Staromáku se na Václavské náměstí dostáváme už bez obtíží. No a odtud je to už na hlavní nádraží jen kousek. Druhý Michal s Vojtou odjíždějí o hodinu dříve, tak je jdeme doprovodit na perón. My máme ještě hodinku čas a tak si jdeme dát poslední pivko před nádraží. Pak už nezbývá, než nasednout do Pendolina a uzavřít tak naše letošní cykloputování.

11.06.2016

divider
divider

Délka trasy: 38 km

Nastoupané metry: 399 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek