logo
divider

Varnsdorf - Siefhennersdorf - Rumburk - Šluknov - Krásná Lípa - Varnsdorf


Začíná naše každoroční cykloturistické putování po České republice a letos se přesouváme do Severních Čech. Naším prvním ubytovacím cílem je město Varnsdorf, ležící ve Šluknovském výběžku. Zde strávíme tři noci a budeme přebývat na ubytovně Sportoviště. Vzhledem k nízké ceně jsme příjemně překvapení a máme dokonce na pokojích sociální zařízení.

Vyjíždíme z Kroměříže před pátou hodinou ranní nabíráme tchyni Jarču a po pěti hodinách jízdy přijíždíme do Varnsdorfu. Zde se potkáváme s prvními členy naší party. Bohužel ještě nejméně další dvě hodiny čekáme na zbytek a mezitím se ubytováváme, vybalujeme a na řadu přijde i panáček slivovičky.

Je po dvanácté hodině a my konečně sedáme na kola a vyrážíme na první naplánovanou trasu. Ale už teď je nám jasné, že až do Lobendavy nedojedeme a budeme to muset zkrátit. Nejprve projíždíme Varnsdorfem a dostáváme se na hranice s Německem. Tady najíždíme na cyklostezku a po ní přijíždíme do nedalekého městečka Seifhennersdorf. Já samozřejmě všechno fotím. Za městečkem vjíždíme zpátky do České republiky a ocitáme se v Horním Jindřichově - předměstí Rumburku.

V Rumburku máme první zastávku, a tou je klášter Kapucínů, kde se nachází věrná kopie Svaté chýše v Lorettu. Zaplatíme vstupné a jdeme na prohlídku. Jen škoda, že za focení je zde další příplatek 50 Kč. Stejně se mi pár tajných fotek podaří udělat. Po necelé hodince opouštíme klášter a jdeme do nedaleké restaurace na oběd. Je po třetí hodině odpoledne, když nasedáme na kola a vydáváme se na další cestu.

Projíždíme Rumburkem mezi rodinnými domy a začínáme stoupat. Poté překřížíme hlavní cestu vedoucí do Jiříkova a ocitáme se na krásné lesní asfaltové cestě. Po levé straně pozorujeme indiánský tábor a do toho nám začínají padat z nebe kapky deště. Naštěstí jde jen o přeháňku. Dneska je příjemných 23°C a po tropech panujících minulý týden je to příjemná změna. Po pár kilometrech lesem přijíždíme na rozcestí a teď budeme kousek sjíždět po polní cestě.

Já si sjezdík užívám, ale když čekáme s miláčkem na ostatní, zjišťujeme, že nám pár lidí chybí včetně Jarči. Dozvídám se, že má defekt, a proto se vracím zpátky do kopečku. Ale už ji chlapi pomáhají, nová duše je brzo vyměněna a my můžeme pokračovat dále. Znova najíždíme na asfalt a cesta nás vede mezi domy ve vesničce s názvem Království. Obdivujeme zdejší architekturu a zvlášť se mi zamlouvají dřevěné zdobené štíty chalup.

Teď už se dostáváme do městečka Šluknov a jdeme se podívat k místnímu zámečku. Udělám několik fotek, kupujeme si turistickou magnetku a pokračujeme dále. Procházíme místním hřbitovem a nahoře nás čeká křížová cesta s kapličkou. Opět dělám fotografickou dokumentaci. Ze Šluknova jedeme po cestě a začínáme stoupat do kopce. Cesta se nám láme až u Čítkova mlýnu a my si vychutnáme delší sjezd, který nás zavede nejprve do Nových a poté do Starých Křečan.

Odtud se přehoupneme a po pár kilometrech vjíždíme do centra Krásné Lípy. Zdejšímu náměstí vévodí Křečanský pivovar a my se usazujeme na venkovním sezení a jdeme ochutnat místní pivo. Tady se potkáváme se zbytkem naší party. Po skoro hodince odpočinku si uděláme ještě společnou fotku na náměstí a jelikož je šestá hodina večerní, nezbývá, než otočit kola zpátky směrem na Varnsdorf.

Z Krásné Lípy začínáme stoupat a u rybníčku Klabeček najíždíme na lesní cestu. Tou mírně stoupáme asi dva kilometry a na asfaltovou cestu se dostáváme ve vesničce Studánka. Odtud nás čeká dlouhý sjezd až do Varnsdorfu a my přijíždíme bez šlápnutí skoro až na ubytovnu. Teď už nezbývá, než si dát pořádnou sprchu, večeři a panáka slivovice a první den je úspěšně za námi.

25.07.2015

divider
divider

Délka trasy: 53 km

Nastoupané metry: 609 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek