logo
divider

Havraníky - Šobes - Znojmo - Havraníky


Jsme ubytovaní v obci Havraníky, která leží na půl cesty mezi Znojmem a státní hranicí s Rakouskem. Naším cílem je trochu projet národní park Podyjí. Za kostelem v Havraníkách je na začátku polí rozcestník se značenýma cyklotrasama. Vzhledem k pokročilé hodině (přejezd z Zell Am See) a vrtkavému počasí se rozhodujeme pro modrou cyklotrasu (5000) vedoucí středem NP Podyjí, Znojmem a zptáky se navracející do Havraníků. Najíždíme na zatravněnou polní cestu a kocháme se "rovnatou" a "zavíněnou" jižní Moravou.

Po malé chvilce se dostáváme na rozcestí Pod starými vinicemi a odtud pookračujeme asfaltem k dalšímu rozcestníku, odkud nás čeká sjezdík k řece Dyji. Po cestě je spousta stromů s třešněmi nabízející příjemné osvěžení chuti, čemuž nejde odolat. Přejezd přes řeku dyji vede visutým dřevěným mostkem, za nímž cesta pokračuje úzkým vyšlapaným chodníčkem. Po krátké dobvě začíná cesta, tvořená uloženými žulovými kameny, stoupat až k vinici Šobes, což je jedna z deseti nejlepších vinic v Evropě. V letních měsících je zde otevřena dřevěna bouda, ve které můžete zdejší vína koštnout. Vřele doporučuji - zdejší víno je opravdu výtečné. Cesta zde pokračuje nejdříve slušným asfaltovým stoupákem a poté mírným stoupáním až k rozcestí U milíře. Máme krásný výhled jak nalevo, tak napravo na údolí s korytem řeky Dyje.

Nikde není ani živáčka a my si užíváme přírodu. Od rozcestí U milíře mírně klesáme a jelikož se nám počasí rozhodlo ukázat záda, tak neodbočujeme na cyklostezku vedoucí terénem a pokračujeme přes obce Podmolí a Mašovice nejkratší cestou do Znojma. V Mašovicích se projevuje zákon schválnosti a já v největším lijáku měním píchlou duši. Znojmem projíždíme po značených cyklostezkách a v Novém Šaldorfu se napojujeme na hlavní cestu do Havraníků. Jsme mokří a pořádně špinaví, ale co se dá dělat - cyklistika není jenom o sluníčklu a krásných dlouhých sjezdech. I ten déšť, bahno a mokrá prdel k tomu patří. Dnešní horkou sprchu si obzvláště vychutnám ...

20.06.2009

divider
divider

Délka trasy: 51 km

Nastoupané metry: 962 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek