logo
divider

Javorový (968 mnm)


Dneska jsme se rozhodli vyrazit pěšky na vrchol Javorového (968 mnm). Auto necháváme v Tyře a jdeme kousek pěšky po hlavní cestě. Svítí nám sluníčko a je příjemně. Zanedlouho odbočujeme na most přes říčku Tyru a za ním se vydáváme vlevo do lesa. Jdeme po zelené turistické trase a cesta nám začíná prudce stoupat. Jdeme krásným lesíkem s listnatými stromy, děláme fotky a užíváme si přírody.

Přicházíme k asfaltové cestě, kterou křižujeme a pokračujeme lesem prudce vzhůru. Po chvilce zastavujeme a dáváme si kratičkou pauzu a pijeme horký čaj z termosky. Pokračujeme dále a ocitáme se na hranici sněhu. Sníh je mokrý a v tom sklonu to docela klouže, takže se naše tempo zpomaluje. Ale po pár desítkách metrů přicházíme na rozcestí Javorový – Pod lanovkou (760 mnm).

Pokračujeme směsí bahna, sněhu a potůčků vody vzhůru. K horní stanici lanovky to máme kilometr, na chatu Javorový ještě o 500 metrů dále. Šlapeme sněhem a po chvíli vycházíme u stanice lanovky. Tady je už sníh umrzlý a sluníčko z něj dělá třpytivou plochu. Nahoru přicházíme po malé sjezdovce. Odměnou za tento výšlap nám je nádherný výhled na Vysoké Tatry, Velkou Fatru a dokonce ve druhém směru vidíme i Jeseníky v čele s Pradědem.

Jdeme se usušit a ohřát do chaty a dáváme si halušky se zelím a pivko. Halušky jsou výborné, ale je jich nějak málo. Je čas se vrátit zpátky dolů a my jdeme stejnou cestou, jakou jsme sem přišli. Cesta probíhá v pohodě a zpestřením nám jsou bikeři, kteří sjíždějí Javorový i v tomto sněhu.

14.11.2009

divider
divider

Délka trasy: 7 km

Nastoupané metry: 586 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek