logo
divider

Kopaninka, Hrádek Lipová


Březen se pomalu chýlí ke svému konci a polovina Evropy má přísné restrikce kvůli šíření nemoci Covid-19. I naše republika nezůstala ušetřena, ale naštěstí můžeme vyrazit alespoň do přírody. My jsme si naplánovali na dnešek dva turistické cíle na Drahanské vrchovině. Tím prvním bude rozhledna Kopaninka a tím druhým nedaleký hrádek Lipová. Vyjíždíme po desáté hodině z Kroměříže a po necelé hodince parkujeme auto v malé vesničce Repechy.

Nasazujeme si roušky, na záda nahazujeme batohy a procházíme okolo místních domů. Dostáváme se za vesnici a po poli začínáme stoupat a míříme do lesů vojenského újezdu Březina. Tady je zákaz vstupu a my hranici újezdu překročíme jen lehce a na malou chvíli. Po pár set metrech se vracíme zpátky na pole a po polní cestě míříme k rozhledně, kterou máme na dohled. Za pár minut se ocitáme u ní.

Rozhledna byla vybudována v roce 2018. Je vysoká celkem 22 m a na její vyhlídkovou plošinu vede 83 schodů. Sice máme krásné slunečné počasí, ale pekelně tady fouká vítr, který srážím pocitovou teplotu hluboko pod nulu. Rychle vylezeme nahoru, rozhlídneme se, nafotíme pár fotek a pak se z kymácející rozhledny rychle vracíme zpátky na zem. Pokračujeme dále po asfaltové cestičce a začínáme se vracet zpátky do vesnice.

Po krátké chvíli přicházíme k penzionu Lada, který působí moc útulně a za normálních okolností je tady otevřená hospůdka. Majitelkou zdejšího penzionu je slavná cyklistka Lada Kozlíková. S Irmískem si říkáme, že bychom se tady mohli někdy na pár noci ubytovat a projet to tady na kole. Scházíme hlouběji do vesnice a zanedlouho jsme zpátky u auta. Nasedáme a přejíždíme do jedenáct kilometrů vzdálené obce Lipová.

Tady znova parkujeme auto a vyrážíme k našemu druhému cíli. Vylezeme za obec a znova jdeme po poli a já se řídím GPSkou na mobilu. Hrádek je vzdálený necelé dva kilometry a my musíme trochu klesnout. Zanedlouho se ocitáme u zajímavého hrádku Lipová, kterému se také přezdívá Špacírštejn. Umělá zřícenina hrádku je postavená z nasucho skládaných kamenů je výsledkem čtyřleté práce pana Procházky z nedaleké obce.

Procházíme si to tady, děláme několik fotografií a podivujeme se tomu, že se najde někdo, koho baví postavit si malý hrad. V Paprscích slunka se vydáváme na cestu zpátky, ale do nedaleké vesnice půjdeme po jiné polní cestě. Za chvíli se dostáváme na hlavní silnici, procházíme centrem obce a dostáváme se zpět k našemu autu. Nasedáme a míříme zpátky do Kroměříže.

24.03.2020

divider
divider

Délka trasy: 5 km

Nastoupané metry: 131 m

Sestoupané metry: 131 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek