logo
divider

ZOO Lešná


Zoologická zahrada Lešná je jedním z nejvíce navštěvovaných míst na jižní Moravě. Leží nedaleko města Zlín v malebném prostředí. Každoročně zde zavítá téměř půl milionu návštěvníků a tento počet se neustále zvyšuje. V rámci patnácti českých ZOO patří na třetí místo na žebříčku návštěvnosti. Areál byl založen již na přelomu let 1804 a 1805. Slavnostní otevření bylo uskutečněno již v roce 1948 a zahrada zaujímá plochu o velikosti 52 hektarů. V areálu je postaveno celkem šest pavilonů, které slouží jako domov pro mnoho zvířat. Budova současného pavilonu primátů byla nejprve kuchyně pro původní zámek, ale její přestavba proběhla roku 1896 na prádelnu a kolem roku 1960 proběhla výstavba pavilonu primátů. Okolí zámku je zpříjemněno romantickým anglickým parkem, který vznikal od roku 1884 do roku 1888. V současné době zde zhlédnete 211 druhů zvířat a více jak 1 160 jedinců. Návštěvníci se těší na zvířata, jako jsou ropuchy obrovské, piraně, tlamovci, gorily, medvědi či exotičtí ptáci. ZOO Lešná vám zpříjemní celý den, a protože je velmi rozsáhlá, odpočinek vám zajistí hned několik restaurací umístěné v areálu. Abyste neodcházeli domů s prázdnou, poslouží vám místní prodejny se suvenýry. ZOO je rozdělena do čtyř částí – Afrika, Asie, Austrálie a Střední a Jižní Amerika. V každé části najdete zvířata z příslušných světadílů. Rok co rok mláďata jednotlivých druhů přibývají. Součástí zoologické zahrady je také zámek, kde si můžete zajít na prohlídku.

Je začátek března a my se jdeme s Irmískem podívat do ZOO Lešná. Počasí je celkem dobré, ale tráva se ještě nezazelenala a dokonce i někde občas leží zbytky sněhu. Nám to samozřejmě nevadí a jdeme na procházku. Nejprve nakoukneme k lachtanům, pak si vyfotím pyšné pávy a už obdivuji mravenečníka, který na mě působí velmi zvláštním a krásným dojmem. Opodál ještě vidíme tapíra. Naše další kroky vedou do tropického skleníku, kde okamžitě svlékáme bundy, jelikož je zde pořádně teplo a hlavně obrovská vlhkost. Procházíme mezi tropickými stromy a rostlinami a nad hlavou nám létají různí ptáci, mezi námi skáčou opičky a je zde k vidění i krokodýl a želvy. Bohužel vysoká vlhkost působí okamžité zamlžení fotoaparátu, čili se zde fotit moc kvalitně nedá.

Když vyjdeme ven, jdeme si dát kafíčko. Po krátké pauze jdeme do pavilónu primátů a pozorujeme gorily. Pak si uděláme společnou fotku na kamenné soše tohoto primáta. Pokračujeme kolem zdejšího krásného zámečku a vcházíme dovnitř, kde se nacházejí terária. Teď už naše kroky vedou k žirafám. Ty jsou venku v ohradě, krmí se a tak si je můžeme pořádně prohlédnout. Vlezme dovnitř do pavilonu a zde máme nosorožce. Pak se kousek vracíme a scházíme dolů a míříme ke slonům. Další nádherná zvířata. Tentokrát je obdivujeme vevnitř v pavilonu. K nově budovanému oddílu Etiopie projdeme okolo výběhu lvů, který je bohužel ještě zastaralý a vzdálený. Slyšíme pouze jeho hromový řev.

Pak se znova vracíme, znova procházíme kolem slonů, kteří jsou už venku a nás čekají plameňáci, visutý lanový most a voliéra supů. Vycházíme trochu nahoru a jsme u nově vybudovaného výběhu tygrů. Ty jsou taky od nás dost vzdáleni, ale i na tu dálku jsou krásní. Pak se projdeme okolo divokých psů, zoborožců a klokanů. Tím se dostáváme skoro na konec dnešní prohlídky a vracíme se zpátky k východu. Já považuji ZOO Lešnou za jednu z nejkrásnějších. Večer se ještě jdeme s Irmískem podívat nahoru na vyhlídku Baťova mrakodrapu ve Zlíně a tím zakončujeme dnešní krásný den.

10.03.2012

divider
divider

Délka trasy: 4 km

img

fotogalerie

mapa

mapa

© Aleš Popek