logo
divider

Velká Deštná


Dneska přijíždíme do Orlických hor, kde máme naplánovanou týdenní dovolenou. Jdeme se ubytovat a bohužel jsme tentokrát šlápli s výběrem hotelu vedle. No co se dá dělat, už to máme zaplacené, tak to budeme muset nějak přetrpět. Vezeme si sebou samozřejmě kola, ale dneska je bohužel aprílové počasí a každou chvíli z nebe padají proudy vody. Znamená to, že pro dnešek kola odložíme a půjdeme na kratší túru. Po obědě se převlékáme, balíme pláštěnky do batohů a můžeme vyrazit.

Hned u hotelu se nachází rozcestník s názvem Deštné v Orlických horách – Zákoutí (691 mnm) a my se budeme směřovat po modré značce do dvou kilometrů vzdáleného Luisina údolí. Vydáváme se na cestu a jdeme po lesní stezce. Po levé ruce nám protéká potůček. Občas musíme dávat pozor, protože mokré kořeny stromů a kameny jsou po dešti kluzké. Neujdeme ani kilometr a znova začíná vydatně pršet. Oblékáme pláštěnky a pod jedním ze stromů čekáme, až přestane pršet. Stojíme dobrých 20 minut, ale pak už naštěstí pršet přestává.

Stoupáme dále po lesní stezce, pak se vyhupujeme na asfaltovou silnici a po několika desítkách metrů přicházíme k rozcestí Luisino údolí (877 mnm). Tady uhýbáme vlevo na zelenou značku, procházíme okolo hájovny a začínáme stoupat po asfaltové cestě. Na rozcestí Pod Velkou Deštnou (924 mnm) se odpojujeme od asfaltky a pokračujeme rovně po lesní cestě. Máme to odtud na vrchol nejvyšší hory Orlických hor asi kilometr a půl. Svlékáme pláštěnky, protože se začínáme nepříjemně potit.

Stoupáme a jen škoda, že je tady mlhavo a trošku i zima, protože by to tady bylo nádherné. Není tady ani živáčka a panuje tady božský klid. Když se dostáváme na hranici lesa, máme to už na vrchol jen kousek. Na vrcholu Velké Deštné (1115 mnm) se nic nenachází, tak si uděláme společnou fotku, rychle se domlouváme, že zpátky půjdeme po jiné trase a začínáme scházet. Po asi půl kilometru přicházíme ke srubu. Samozřejmě tady nic není, jako všude, je zde občerstvení zavřeno.

Jsme na asfaltové hřebenové trase a asi tři kilometry mírně scházíme a míříme k Šerlichu. V jednu chvíli se nám trošičku oblačnost trhá a my konečně máme alespoň slabý výhled. Bohužel zde fouká nepříjemný vítr, teplota klesla ke 13°a proto si na sebe znova nasazuji pláštěnku. Je mi sice teplo, ale zároveň budu mokrý, protože pláštěnka je opravdu neprodyšná. Nevadí, důležité je, že neprší. Po necelé hodince klidné chůze přicházíme ke křižovatce a přes hlavní cestu pokračujeme dále.

Vidíme nad sebou chatu a trvá to jen pár minut a ocitáme se u Masarykovy chaty na Šerlichu (1013 mnm). Chata je veliká a ikdyž je vnitřek zastaralý, voní to tady a všude je čisto. Jdeme se posadit do restaurace a dáváme si pivko. Obsluha je tady taky na jedničku a sedí se tady moc příjemně. Uvažujeme, že kdybychom se ubytovali tady, tak bychom udělali stokrát lépe, ikdyž bychom si trochu připlatili. Stihnu ještě jedno pivko a dokonce vidím i druhý poločas fotbalového utkání Česko – Španělsko probíhajícího mistrovství Evropy.

Když po hodince vycházíme ven, jsme nadšeni. Mraky se roztrhaly a my máme úžasné výhledy směrem na Polsko. Okamžitě vytahuji foťák a trávím zde další čtvrthodinku. Pak už se držíme žluté značky, která by nás po necelých čtyřech kilometrech měla dovést zpátky k našemu hotelu v Deštném. Začínáme scházet po sjezdovce a světe div se, oblohu rozzáří sluneční paprsky. Sestupujeme pohodově a zhruba v polovině trasy vcházíme do lesa a společnost nám dělá říčka Bělá.

Udělám několik fotek, posledních pár set metrů docházíme po asfaltové cestě a ocitáme se u našeho „hotelu“ Orlice. No alespoň, že máme teplou sprchu na pokoji. Jdeme se teda osprchovat, převléct a jdeme dolů na večeři. Bohužel ta je kvalitou podobná kvalitě ubytování. No co už, po cestě nám vyhládlo, tak to všechno sníme. Alespoň, že pivo mají dobré a můžeme večeři pořádně spláchnout. První den v Orlických horách je za námi a nechal na nás dojem, že hory jsou tady divoké, nejsou přecpány turisty a to znamená, že jsou opravdu krásné.

13.06.2016

divider
divider

Délka trasy: 11 km

Nastoupané metry: 497 m

Sestoupané metry: 497 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek