logo
divider

Záhlinice - Záhlinické rybníky - Kroměříž


Dneska máme v plánu procházku a mě napadá, že bychom mohli vyrazit vlakem do nedalekých Záhlinic a odtud jít přes přírodní park Záhlinické rybníky pěšky domů. Domluveno, koukáme, v kolik nám jede vlak do Hulína, kde budeme muset přestoupit a po snídani vyrážíme. Na vlak to máme chůzi 10 minut, tam si ještě kupujeme kafé a kousek pizzy a už sedíme ve vlaku. V Hulíně ještě čekáme na přípoj, který má 15 minut zpoždění a zanedlouho už vystupujeme v Záhlinicích.

Procházíme vesnicí, křižujeme hlavní cestu a jdeme dále kolem místního kostela a muzea Františka Skopalíka. Hned za vesnicí se dostáváme na cestu, která nás provede mezi rybníky. Počasí se po několikadenní sněhové nadílce umoudřilo, vítr nefouká a občas na nás vykoukne i sluníčko. Nejprve máme po pravé straně Němčický rybník, ve kterém vyfotím postavené strašáky, a poté přicházíme na rozcestí, kde proti nám vyvstává Doubravický rybník.

Na rozcestí se dáváme doleva a míříme ke zdejšímu rybářství. Všechny tyto rybníky jsou totiž chovné. Po cestě dělám samozřejmě několik fotek. Před rybářstvím uhýbáme vpravo a obcházíme ho po břehu Doubravického rybníku, jehož poslední část je vypuštěna. Vlevo, v oboře zmiňovaného rybářství, pozorujeme laně a jeleny, kteří mají sametově hnědou srst a ani pořádně nevíme, co je to za druh.

Dalším z rybníků je Nový a ten se nám rozprostírá už po levé straně. Tady jednak pozorujeme jeho částečně zamrzlou hladinu a jednak nedaleké labutě. Prozatím jsme tady nikoho nepotkali a i tady je božský klid. Teď procházíme mezi zasněženými stromy a keři a vypadá to tady jak v zimní pohádce. Po pár desítkách metrů přicházíme k dřevěnému mostu, který vede přes potok Rusava. Tady se na chvíli zastavujeme a dáváme si z termosky horký čaj.

Teď už vcházíme do lesů. Jdeme sice po asfaltové cestě, ale ta je stejně zasněžená, že to nejde poznat. Půjdeme přímo rovně skoro kilometr až k bažantnici a místu zvanému Zámeček. Tady uhýbáme z hlavní trasy a jdeme po neznačené lesní cestě, která nás po pár stovkách metrů přivede na břeh řeky Moravy. K té se dostáváme naproti obce Trávnické Zahrádky.

Teď šlapeme zhruba tři kilometry po břehu řeky, na cestu kašleme a kráčíme si hezky ve sněhu. Po půl hodince se dostáváme ke Zborovskému mostu, ten přecházíme na druhou stranu a odtud to máme už jen kousek domů. Teď se už těšíme na pořádný oběd a další porci horkého čaje.

26.01.2015

divider
divider

Délka trasy: 8 km

Nastoupané metry: 8 m

Sestoupané metry: 8 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek