Náměstí Popolo, vyhlídka Balconata del Pincio, Španělské schody
Máme před sebou poslední den dovolené v Římě a my se po dopolední návštěvě Cerveteri, Santa Severy a Civitavecchii vracíme zpět do hlavního města. Přece jen jsme vynechali jednu slavnou památku, kterou sou Španělské schody, a my se na poslední chvíli domlouváme, ze by je byla škoda nevidět, když už jsme tady.
Podaří se nám zaparkovat na mostě Ponte Pietro Nenni a poté se vydáváme kousek podél řeky Tibery. Po malé chvilce nás pohlcují místní uličky a my po 300 metrech vcházíme na náměstí Piazza del Popolo, což v překladu znamená náměstí Lidu.
Náměstí tvoří vstupní bránu ze severní cesty, která se nazývá „Via Flaminia“. Je zde možné vidět zbytky Aureliánova opevnění, kterým bylo město obehnáno koncem 3. století. Celé náměstí naprojektoval a postavil architekt Valadier v letech 1815–1816 z pověření papeže Lva XII. Uspořádání náměstí je inspirováno egyptským a římským antickým uměním. Na náměstí existovala jediná kašna z roku 1573, jejímž autorem byl Giacomo Della Porta. Umístění dalších fontán na náměstí si vyžádalo zvýšení objemu přitékající vody. Kvůli tomu k originálnímu vodovodu ze 16. století s názvem „Acqua Vergine“ byla přidána větev vodovodu „Acqua Felice“, která procházela blízkým parkem Villa Borghese. Tento vodovod napájí fontány na východní straně náměstí. Na této straně se zvedá malý vršek, na jehož svahu jsou četné fontány a který pokračuje jedním z nejelegantnějších parků Říma, parkem Pincio. Do středu náměstí Valadier umístil kolem egyptského obelisku čtyři nádrže, které jsou napájeny čtyřmi lvy v egyptském stylu. Další dvě fontány dotvářejí panorama náměstí na východní a západní straně. Na západní straně fontánu tvoří bůh Neptun, obklopen dvěma Tritony. Na východní straně je to bohyně Říma. Na jižní straně tvoří monumentální vstup do náměstí známé barokní „kostely-dvojčata“, bazilika Santa Maria in Montesanto a chrám Santa Maria dei Miracoli.
Citace - Wikipedie: Piazza del Popolo
Když vejdeme na náměstí bránou Via Flaminia, ihned víme, že jsme udělali dobře, když jsme se tady rozhodli podívat. Náměstí je prostě velkolepé. A tady je už dokonce i hodně lidí. Procházíme si to tady, fotíme a poté stoupáme po schodišti na vyhlídku Balconata del Pincio. Ocitáme se na okraji parku Pincio a máme odtud parádní výhled. Děláme další sérii fotek a pomalu se přesouváme dále.
Projdeme okolo vily Medici, za ní vyvstává kostel Trinità dei Monti a právě ten je umístěn nad Španělskými schody. Jdeme nakouknout dovnitř kostela a pak se vracíme ke slavným schodům. Španělské schody byly postaveny v roce 1723 na popud papeže Inocenta XIII. a jsou jedním z nejznámějších schodišť na světě. Scházíme pomalu dolů a samozřejmě fotíme. Pod schody se zastavíme u fontány della Barcaccia a poprosíme další polské turisty o společnou fotku.
Ocitáme se v ulici plné obchodů, kde jsou k vidění ty nejdražší a nejluxusnější značky. Pomalu procházíme a ke konci se necháme zlákat jedním číšníkem dovnitř restaurace. Za chvíli si už pochutnáváme na pizze. Mezitím se začíná stmívat a my se vracíme zpět k našemu autu. Opouštíme úžasný Řím a míříme do našeho střešního apartmánu v Centro Regina. Dáme si sprchu, sbalíme svá příruční zavazadla a otevřeme si láhev vína. Jdeme celkem brzo spát, protože zítra vstáváme v pět a hned ráno nás čeká odlet zpátky do Vídně.
03.10.2020
© Aleš Popek