logo
divider

Vesuv


Trávíme třetí den na italském pobřeží poblíž Říma a jelikož dneska nehlásí moc dobré počasí, tak jsem si vymyslel výlet na slavný Vesuv. Tam by pršet nemělo a snad by se mohla protrhat i nízká oblačnost. Vstáváme už v 6 ráno, děláme snídani, oblékáme se a nasedáme do auta. Mám před sebou 240 kilometrů a těším se, že poznám zase jiný kus Itálie. Nejprve se táhnu po místních silnicích, až konečně po 50 kilometrech najíždím na dálnici. Teď to sviští jedna radost a do Neapole vjíždíme po desáté hodině.

Přejedeme do Ercolana, kde odbočujeme z dálnice, a mě čeká na parkoviště pod Vesuvem stoupání v délce 10 kilometrů plné serpentin. Paráda, už dlouho jsem si řízení tak neužil. Po cestě se zastavujeme na dvou vyhlídkách, abychom si udělali nějaké fotky. Když zaparkujeme na parkovišti, je nám nabídnut odvoz v ceně 2€/os. To s díky odmítáme, ty dva kiláky si umíme vyšlápnout sami. Tady je ještě relativně dobrá viditelnost, ale vrcholky hor jsou beznadějně zakryté v mlze.

Když dorazíme ke vstupní bráně na Vesuv, musíme si koupit vstupenky. Ty jsou k dispozici pouze online a s pomocí místních stánkařů se nám to po půl hodině podaří. Pak míříme k nedalekému bufetu a dáváme si něco k pití. Před námi je zhruba dvoukilometrový výšlap a bohužel nevidíme vůbec, protože kolem nás se rozprostírá mlha. Pořád doufám, že budeme mít štěstí jak na Réunionu a kráter sopky se nám na chvíli ukáže.

Tak smůla, jsme nahoře na okraji kráteru a jsme rádi, že vidíme sebe navzájem. No co už, počasí neporučíš. A asi není třeba zdůrazňovat, že je tady pořádná zima, teplota je jen kolem 10°C. Obejdeme si celý ochoz, takměř celý vulkán dokola a pak se otáčíme a vydáváme na cestu zpátky. Nezastírám zklamání, ale na druhou stranu bychom se tady mohli ještě někdy podívat, letenky do Neapole se taky dají koupit za hubičku.

V mlze se trmácíme dolů, procházíme vstupní branou a když sejdeme po asfaltové silnici trochu níže, oblačnost trochu ustupuje a my aspoň vidíme kousek místních hor. Vracíme se zpátky k autu a před námi je ještě jeden velký výlet, na který se těšíme, a tím je návštěva neméně slavných Pompejí. Nasedám do našeho nového Clia a užívám si řízení v serpentinách. A jelikož je už dávno čas oběda, domlouváme se, že zastavíme hned u nějaké restaurace.

To se nám podaří zhruba v polovině kopce a my si jdeme nacpat břicha do restaurace Kona. Objednávám si fantastické plody moře a Irmísek těstoviny. Už zase s dobrou náladou můžeme vyrazit dále. Sjíždíme do Ercolana, najíždíme na dálnici a do Pompejí to máme necelých 20 kilometrů. Po třetí hodině parkujeme auto a můžeme se vydat vstříc novému poznání.

01.10.2020

divider
divider

Délka trasy: 8 km

Nastoupané metry: 389 m

Sestoupané metry: 389 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek