logo
divider

Marina di Campo - Marciana Marina - Poggio - Marciana - Zanca - Chiessi - Pomonte - Marina di Campo


Přiblížil se konec září a my se znova vracíme na italský ostrov Elba. Tento krásný ostrov ve Středozemním moři nám doslova učaroval a já se zde vracím dokonce po sedmé. A jako vždy, vezeme si sebou kola. V pátek nakládáme kola a kolem jedenácté vyjíždíme z Kroměříže. Tentokrát nás jede opět velká banda známých a to v tomto složení: já s Irmískem, tchýně Jarča a švagrová Barča. Dále jedou naši kamarádi z Kroměříže Kamil s Hančou a Jitka s Ríšou. Z mé práce jede Kamil a Lumír s Julčou. A nesmím zapomenout na kamarády z Havířova Peťu a Ríšu s Hančou z Lightbiku.

Čeká nás postupně noční jízda Itálii a po úmorné cestě se ocitáme před šestou ranní v přístavu Piombino. Čeká nás skoro hodinová plavba trajektem a během ní začíná svítat a my sledujeme obrysy Elby, které se barví do červena. Je sedm ráno a vítá nás hlavní město Elby – Portoferraio.Za další hodinku se ocitáme v kempu, ukládáme si kufry na jednu hromadu a pak si jdeme vyložit kola. Jelikož se můžeme ubytovat až po obědě, jdeme k moři. Celý den trávíme v Marině di Campo, jdeme se podívat do centra města a poté se jdeme vykoupat do bazénu. První cyklovýlet přijde na řadu až v neděli.

V nedělní ráno snídáme a někteří z nás se jdou podívat na start triatlonového závodu Elbaman. A právě proto volíme i dnešní trasu, kterou bude objetí západního pobřeží. Ovšem pojedeme v protisměru, abychom se závodníku nepletli do cesty a zároveň se na ty borce podívali. Oblékáme dresy, do batůžků dáváme nejnutnější věci a kolem půl desáté jsme připraveni vyrazit.

Vyjíždíme z kempu a směřujeme se k nedalekému letišti. Tam se ocitáme na okraji vesničky La Pila a najíždíme na hlavní silnici. Po dvou kilometrech nám cesta mírně stoupá a poté krátce sjíždíme a ocitáme se v městečku Procchio. Tím prosvištíme a znova mírně nastoupáme. Teď nás čeká šest kilometrů cesty nad pobřežím a ta se nám občas zhoupne. Ale hlavně se nám otevírají výhledy na moře a my se můžeme kochat.

Dojíždíme na vyhlídku nad jedním z nejkrásnějších měst na Elbě, kterým je Marciana Marina a zastavujeme na focení. My to tady už důvěrně známe, ale pro ty z nás, kteří jsou zde poprvé, je to silný zážitek. Uděláme si pár fotek a pak nasedáme na kola a sjíždíme do města. Vedu všechny na nábřeží, kterým projíždíme a na jeho konci parkujeme svoje kola. Usazujeme se terase jednoho z barů a jdeme doplnit tekutiny. Někdo si dává kafe, někdo Aperol Spritz a my s Kamilem nepohrdneme pivkem.

Po pauze se ještě vydáváme na molo, na jehož konec dojíždíme na kole a odkud je asi ten nejkrásnější pohled na Marcianu Marinu a nad ní se tyčící Monte Capanne. Tady dokonce uděláme hromadnou fotku. Je čas popojet dál a my se proplétáme ven z města. Lehkou část dnešní trasy máme za sebou a teď přijde na řadu pořádný kopec. Dneska asi nepojedeme zkratkou, která je sice bez provozu, ale za to o hodně strmější a raději pojedeme serpentinami po hlavní silnici do Pogiia.

Vyjíždíme ven z města a v protisměru se míhají závodníci, kteří sjíždějí z Marciany. No za plného provozu to tady není úplně jednoduché. My se postupně dostáváme výš a já si trochu poodjíždím a do Poggia si chci trochu máknout. Pot ze mě pěkně kape, funím jako lokomotiva a těch 300 výškových metrů mi dává slušně zabrat. Ale zase na druhou stranu musím říct, že celkem dlouhou dobu čekám na ostatní na náměstíčku v Poggiu.

A právě toto náměstíčko má své neopakovatelné kouzlo. Jsou zde vidět prudké a úzké schody mezi domy, je zde zídka obložená modrými kachličkami s nápisem Poggio a je odtud fantastický výhled na Marcianu Marinu. Postupně všichni přijíždějí a my si s Kamilem dáváme za odměnu další pivko. Po pauze pokračujeme dále a přejíždíme do města Marciany, která je vzdálená tři kilometry. Cestou mírně klesneme a do centra města nás čeká sice krátký, ale výživný stoupák.

První velká část dřiny je za námi a za odměnu nás čeká skvělý, více jak šestikilometrový sjezd. Klesání je příjemné, zatáčky krásné na klopení a já se můžu položit do řídítek a užívat si naplno cestu dolů. Dostáváme se do Zancy, kde se cesta vyrovnává a zanedlouho projíždíme městečko Patresi. Tady opět klesneme, dostáváme se do nadmořské výšky okolo 100 mnm. Za Colle d’Orano opět začínáme šlapat do kopce a čeká nás stometrové převýšení. Nahoře si uděláme krátkou pauzu na parkovišti a Jarča s Barčou vybalují svačinky.

Teď už je před námi skvělý sjezd, který ale po chvíli přerušujeme a zastavujeme na vyhlídce. Od teď budeme kopírovat cestu nad pobřežím a budeme se kochat pohledem na moře a útesy. Po malé chvilce sjíždíme na úroveň moře a ocitáme se v krásné vesničce Chiessi. A tady se zastavujeme v restauraci hotýlku Perseo a objednáváme si pizzu a pivko. Po skoro hodinové pauze vyrážíme dál a znova začínáme mírně stoupat. Do nedalekého Pomonte opět sjedeme a za ním nás čeká další stoupání.

Z Pomonte do Fetovai to máme čtyři kilometry a znova vystoupáváme na hranici sta metrů nad mořem, abychom pak všechno sjeli. Poté opět něco nastoupáme a postupně projíždíme Seccheto a Cavoli. Za ním nás čeká posledních pár set metrů do kopce a pak už sjíždíme na okraj Mariny di Campo. Projedeme centrem a zanedlouho parkujeme své biky u mobilhomů v kempu. Dáme si pořádnou sprchu, nachystáme pozdní oběd a večer trávíme ve společnosti kamarádů.

29.09.2019

divider
divider

Délka trasy: 61 km

Nastoupané metry: 779 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek