logo
divider

Louky - Karviná - Bohumín - Ostrava - Hošťálkovice - Bobrovníky - Ostrava - Bohumín - Karviná - Louky


Je konec února a jelikož má být dneska slunečno a poměrně teplo a jelikož mám celý den volno mezi nočníma službama, vyrážím na kolo. Po dlouhé zimě jsem nedočkavý a už se těším, až budu točit pedály. Zpočátku uvažuju jen o nějaké krátké trase, ale nakonec se rozhoduji, že se podívám k televiznímu vysílači v Hošťálkovicích. Tuto trasu mám už dlouho v hlavě, takže ji konečně dneska uskutečním. Do batohu házím foťák a pak nějakou energii, kterou představují tatranka a banán.

Vyrážím z domu o půl desáté, projíždím Loukama a napojuju se na cyklotrasu. Ta sice jde asi 5 kilometrů podél hlavní cesty, ale je oddělená svodidly, takže se člověk cítí alespoň trošku bezpečně. Spíš mě štve, že se na cyklostezce nachází spousta bordelu, včetně několika střepů skla. Před Karvinou se cyklostezka stáčí k řece Olši a teď se teprve šlape pohodově. Zvlášť, když mi doteď foukal vítr do zad.

Ocitám se na Darkovském mostě, přejíždím na druhý břeh řeky a vítr se otáčí. No už se tak pohodově nejede a musím se trošku do pedálů opřít. Sice jedu pořád po perfektní cyklostezce, ale v jednom místě se musím složitě proplétat pod železničním mostem, který prochází rekonstrukcí. Pak už mě čeká zhruba 5 kilometrová cesta, kterou mám moc rád. Cyklostezka se vine okolo řeky Olše a je to krásný kus přírody a balzám na duši.

Před Dětmarovicemi se dostávám na hlavní cestu a po ní mě čeká zhruba 3 kilometrový úsek. V dopoledním provozu opravdu není o co stát a tak jsem rád, že z ní v Dolní Lutyni uhýbám. Projíždím mezi baráčky, provoz je už minimální a dostávám se na okraj Bohumína. Podjíždím dálnici, šlápnu ještě asi dva kilometry a ocitám se na náměstí ve Starém Bohumíně. Udělám si rychlou fotku a napojuji se na cyklostezku okolo Odry.

Tady už to neznám a jsem překvapený, jak kvalitní cyklostezka tady je. Jen mě začíná čím dál tím víc trápit vítr. Fouká mí do tváře a občasné poryvy mi ubírají dost sil. Po necelých čtyřech kilometrech přijíždím k Antošovické lávce (201 mnm). Tady přejíždím řeku Odru na druhou stranu a ihned se dávám vlevo na zpevněnou štěrkovou cestu vedoucí mezi stromy. Po pravé straně mám rybník Mžíkovec a po levé štěrkovnu Vrbice. Opravdu jsem nadšený, jakým prostředím jedu, tohle jsem nečekal.

Takovým prostředím jedu dalších 5 kilometrů, podjíždím dálnici a vyjíždím v Koblově. Tady mě čeká projetí hlavní cesty a už zase šlapu po perfektní cyklostezce okolo řeky Odry. Po malé chvilce přijíždím k soutoku Odry a Ostravice (206 mnm). Na chvilku se zde zastavím a udělám si fotku, ikdyž soutok je částečně schovaný za větvemi. Dalším cílem, ke kterému po kilometru a půl přijíždím, je hornické muzeum Landek. Tou objedu okolo řeky a znova mě čeká překřižování rušné silnice.

Jsem znova na levém břehu Odry, jedu po štěrkové cyklostezce a jedu hodně pod rychlostí 20 km/h. Vítr začíná být doslova odporný a mě chvíli napadá, jestli to už nemám otočit. Ale byla by to škoda, protože k mému cíli mi zbývá už jen pár kilometrů. Zatínám zuby a opírám se do pedálů. Zanedlouho vidím cíl mé cesty – vysílač v Hošťálkovicích. Už je to fakt kousek. Projedu okolo Lhoteckého jezu (210 mnm) a po dalším kilometru se dostávám k soutoku Odry a Opavy. Udělám si fotku a dávám si postupně banán a tatranku.

Po chvilce odpočinku se vracím kousek zpátky, přejíždím Odru na druhou stranu a směřuji se do nedaleké obce Hošťálkovice. Začínám stoupat a cestou se zastavuji u malé rozhledny, která se nachází na kraji obce (244 mnm). Vylezu nahoru a opět si dělám fotky. Bohužel viditelnost není nijak závratná a kouřící Ostrava na výhledu moc nepřidá, takže se rychle vracím dolů a sedám na svůj bike. Stoupám dále a po asi kilometru přijíždím k velkému vysílači. Opět si cvaknu pár snímku a ještě kousek mírně stoupám do obce Bobrovníky.

Tady uhýbám vpravo a po pár set metrech najíždím na lesní cestu. Je to příjemná kilometrová změna. Na konci lesa mě čeká pořádný sešup do Petřkovic, kde se propletu městečkem a jsem zpátky u hornického muzea Landek. Tady najíždím na stejnou trasu, kudy jsem přijel. Čili mě čeká opět Koblov, Antošovická lávka a vjezd do Starého Bohumína. Ovšem s jedním podstatným rozdílem. Vítr mi fouká do zad a je to sakra znát a já si zase užívám jízdu naplno. V Bohumíne už začínám pociťovat mírnou krizi, tak se zastavuji na náměstí v jednom obchůdku a kupuju si plechovku Coca-Coly, plechovku Mirindy a Lentilky. Tuhle cukrovou bombu do sebe nahážu a po malé chvilce se cítím zase dobře.

Takže nasedat na bike, průjezd okrajem Bohumína, nepříjemná hlavní cesta do Dětmarovic a pak už zase klidná a krásná cyklostezka kolem Olše. V Karviné se propletu parkem Boženy Němcové a jsem znova na Darkovském mostě. Mám něco přes 90 km a posledních 10 kiláků bude utrpení, protože mi znova začíná foukat vítr do tváře. Snažím se postavit do pedálů, bojovat s větrem, ale už nemám síly. Přece jenom zimní pauza byla dlouhá a stovečka najetá není zrovna málo. Dojíždím domů, dávám si sprchu a hlavně si dávám oběd, který mi znova vlévá energii do žil. Jen na tu noční se mi nějak nechce ...

27.02.2017

divider
divider

Délka trasy: 104 km

Nastoupané metry: 467 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek