logo
divider

Třebíč - Myslibořice - Jaroměřice nad Rokytnou - Moravské Budějovice - Pekelný kopec - Třebíč


Máme tady konec března a jelikož venku panuje téměř letní počasí, plánujeme si s Irmískem výlet na kolech. Už asi tři roky máme v plánu, že navštívíme zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Nakonec se domlouváme, že někde poblíž přespíme a uděláme si výlety dva. V neděli ráno nasedáme do auta a přejíždíme do Třebíče. Tady budeme ubytováni v historickém centru v hotýlku U Kocoura. Před desátou dorážíme do cíle, jdeme se zeptat na možnost parkování a oznámit, že se přijdeme ubytovat až k večeru.

Auto necháváme zaparkované na nedalekém parkovišti pod zámkem, přezouváme se do cyklistických treter, sundáváme kola z nosiče a kolem půl jedenácté jsme připraveni vyrazit na nové dobrodružství. Nejprve si vyjedeme k místnímu zámku, uděláme pár fotek a projdeme si malou zámeckou zahradou. Pak se vracíme zpět do centra Třebíče a za ním začínáme pomalu stoupat. Projíždíme kolem nákupní zóny a za ní se konečně uchylujeme na cyklostezku vedoucí do nedaleké obce Střítěž.

Ve Střítěži odbočujeme vlevo a začínáme stoupat na Klučovskou horu (595 mnm). Bohužel je dnešní dopoledne zatažené a je poměrně chladno, které umocňuje vítr. Když se přehoupneme přes Klučovskou horu, sjezd do blízké obce Klučov je hodně nepříjemný. Chladný vítr se přes oblečení dostává na naše propocená těla a my chvíli klepeme pořádnou kosu. Naštěstí za obcí Lipník začínáme znova stoupat a po chvíli je nám zase teplo. Mezitím se nám obloha pomalu trhá a my doufáme, že brzo vyleze sluníčko a oteplí se.

To už ale přijíždíme do obce Myslibořice, kde zamíříme k místnímu zámku. Ten slouží jako domov pro seniory a my se jdeme podívat do zámecké zahrady. Uděláme nějaké fotky a pak se vracíme zpět na hlavní silnici. Po té pojedeme sedm kilometrů do Jaroměřic nad Rokytnou. Cesta celou dobu klesá a my svištíme jako o závod. A dokonce nám vysvitá sluníčko, takže začíná být konečně teplo. Vjíždíme do města a míříme k zámku.

Už chápeme, proč se tady tomu říká Moravské Versailles. Zámek je majestátní a úchvatný. Obejdeme si ho kolem dokola a v zámecké zahradě zamýkáme svá kola. Děláme spousty fotek, vyhříváme se na sluníčku a obdivujeme celou tuto velkolepou krásu. A jelikož je doba oběda, hledáme, kde bychom se mohli najíst. Volba padá na hotel Opera, která disponuje restaurací. Dokonce si na terase zamýkáme kola a krásně na ně vidíme. Jídlo je výborné a já zkouším výborné pivo Grasel. Po obědové pauze jsme připraveni jet dále.

Z Jaroměřic nad Rokytnou vyrazíme po cyklostezce směrem na Moravské Budějovice. Trasa je dlouhá jedenáct kilometrů a my projíždíme mezi poli, projedeme vesnicí Blatnice a za ní se krátce vnoříme do lesíku zvaného Ochoz. A tady se ocitáme jako v pohádce. Všude na zemi jsou koberce kvetoucího jaterníku podléšky. To se už ale blížíme k Moravským Budějovicím. Těsně před vjezdem zastavujeme a svlékáme se do krátkých dresů. Nepamatuju si, že bych někde v březnu jezdil na kole v krátkém triku a kraťasech.

Moravskými Budějovicemi jen projedeme, krátce se zastavíme jen u místního zámečku. Za městem nás čeká další stoupání a my míříme do lesa pod Lukovskou horu (530mnm). O kousek dále se nachází zřícenina kaple sv. Víta, která se nachází na stejnojmenném vrcholu (557 mnm). Krátce se u ní zastavíme, uděláme si nějaké foto a pokračujeme po lesní cestě dále. Dostáváme se až do obce Babice, kde se napojujeme na normální silnici a míříme na Čáslavice. Za nimi nás čeká delší sjezd a my se ocitáme pod zámkem Sádek.

Odtud znova začínáme stoupat a zanedlouho přijíždíme do obce Mastník. Odtud mám v plánu vyjet k rozhledně na Pekelném kopci. A než se k ní dostaneme, tak mám pocit, že si tento kopec právem zaslouží své jméno. Nejprve nás čeká 20% stoupání po pastvinách a posléze objedeme rozhlednu ze všech stran, než se konečně dostaneme na cestu, která vede přímo k rozhledně. Zdárně dojíždíme na vrchol a víme, že odtud už to bude převážně jen z kopce. Jdeme se podívat nahoru na rozhlednu, děláme si další sérii fotografií a kocháme se výhledem na Třebíč.

Před námi je poslední úsek naší dnešní etapy, nasedáme na kola a po zelené značce sjíždíme turistickou trasou na tři kilometry vzdálené rozcestí Terůvky. Tady odbočujeme vlevo a najíždíme na cyklotrasu, která nás sveze parádním Libušiným údolím až do centra Třebíče. Míříme k našemu autu, bereme si svoje tašky a jdeme se ubytovat ke Kocourovi. Dáme si pořádnou sprchu a půjdeme na zaslouženou večeři.

Míříme na blízké Karlovo náměstí a zde se nachází restaurace Black House. Dáváme si pořádnou flákotu masa a prach z cest zalijeme točeným Heinekenem. Mezitím se venku setmí a my se po vydatné večeři vydáváme na krátké noční toulky. Zamíříme do tzv. Hasskovy zahrady, odkud je fantastický pohled na Třebíč a my děláme noční fotky města. Celou zahradou projdeme a nakonec slezeme zpátky k zámku a tady se taky ještě krátce porozhlédneme. Pak se už vracíme zpátky do hotelového pokoje a zalézáme do postele.

27.03.2022

divider
divider

Délka trasy: 69 km

Nastoupané metry: 1 015 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek