logo
divider

Lednicko-valtický areál


Je polovina ledna a já na dnešek plánuji pořádnou procházku. Náš perimetr tentokrát bude v Lednicko-valtickém areálu a společnost nám budou dělat kamarádi Hanka s Kamilem. Vyjíždíme z Kroměříže před devátou hodinou a půl jedenácté parkujeme auto u Mlýnského rybníku, který se nachází kousek za městečkem Lednice. Oblékáme bundy, čepice, rukavice, na záda házíme batohy a můžeme vyrazit.

Procházíme po hrázi zamrzlého Mlýnského rybníku a po pár desítkách metrů přicházíme k prvnímu stavebnímu skvostu. Tím je Apollónův chrám (182 mnm). Obejdeme si ho, uděláme si pár fotek a pokračujeme dále po Knížecí cyklostezce. Po dvou kilometrech míjíme statek Nový Dvůr a teď už nám společnost dělá červená značka. Ta nás přivádí k dalšímu architektonickému dílů.

Jedná se o Chrám Tří Grácií (183 mnm), klasicistní letohrádek z 19. století. Opět si tady uděláme nějaké fotky a pokračujeme dále. Vcházíme do lesa a stále se držíme červené značky. Po kilometru a půl přicházíme na rozcestí Ladenská alej (187 mnm). Odtud to máme půl kilometru ke kapli sv. Huberta a jdeme krásnou zasněženou alejí. U novogotické kaple se samozřejmě na chvíli zastavíme a naše fotoaparáty začínají odvádět svou práci.

Naše nohy ušlapou další dva kilometry a my se ocitáme na dalším kouzelném místě. Klasicistní zámeček Rendez-vous nazývaný také Dianin chrám je vskutku impozantní. My si usedáme v závětří, sluníčko příjemně hřeje a vytahujeme svačiny. Během krátkého odpočinku si zámeček prohlížíme a fotíme.

Naše další cestě povede na okraj Valtic. Ještě chvíli jdeme lesem, pak se dostáváme na polní cestu. Ideální počasí nám trošku kazí ledový vítr, který fouká proti nám. Po třech kilometrech přicházíme k zámečku Belveder, který si prohlédneme jen zběžně zvenku. Teď se už dostáváme na asfaltovou silnici a ta nás po dalších třech kilometrech dovede do obce Hlohovec. Tou projdeme a na jejím konci se nachází další zámeček s názvem Hraniční.

Tím se ocitáme u soustavy rybníků, podél kterých půjdeme zpátky k autu. U zámečku se nachází Hlohovecký rybník a my ho obcházíme na druhou stranu. Teď už jdeme zase lesem a akorát se musíme trochu vyhýbat ledovým plotnám. Na konci rybníku musíme překřižovat hlavní silnici a teď už kráčíme okolo Prostředního rybníku. Nad ním se tyčí Rybniční zámeček a ten bude naším posledním navštíveným zámečkem. Vylezeme k němu nahoru, uděláme rychlou fotku a vracíme se zpátky na lesní cestu.

Po pár set metrech se ocitáme u Mlýnského rybníka a na jeho druhém konci máme zaparkované auto. Zbývající dva kilometry nám rychle utečou a jsme v cíli naší dnešní trasy. Nasedáme do auta a ještě jedeme do nedalekého Pavlova, kde se zastavujeme ve viničním domě Marináda a dáváme si luxusní polévku. Mezitím se stmívá a nás už dnes čeká jen zpáteční jízda do Kroměříže.

16.01.2021

divider
divider

Délka trasy: 22 km

Nastoupané metry: 153 m

Sestoupané metry: 153 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek