logo
divider

Palermo


Jsme druhým dnem na Sicílii a na dnešek jsem si vymyslel výlet do Palerma, hlavního města ostrova a také můžeme v uvozovkách říct hlavního města mafie. Vstáváme poměrně brzy, čeká nás více jak dvousetkilometrový přejezd autem. Trochu se obávám o zdraví našeho Fiata Punto, ale snad to zvládneme. Z Catanie najíždíme na dálnici a vlastně po ní pojedeme celou dobu. Před Palermem se ještě zastavíme na benzínce na kafe a po desáté vjíždíme do rušných ulic města. Podaří se nám bezplatně zaparkovat u přímořského parku Foro Italico a my se můžeme vydat na procházku.

Přicházíme k moři a máme krásný výhled na horu Monte Pellegrino, která ční vysoko nad Palermem. Podél moře přicházíme do přístavu a tady vcházíme na nejslavnější bulvár s názvem Via Vittorio Emanuele. Hned ze začátku vidíme srocený dav u jednoho luxusního hotelu a později se dozvídáme, že je zde ubytovaný slavný herec Harrison Ford, který na Sicílii točí pokračování Indiana Jonese. My však pokračujeme dále a dostáváme se na pěší zónu.

Tady si musíme dávat pozor na koňské povozy, které tady vozí turisty. Zastavujeme se v Cafe Latino, usedáme si ke stolečkům před barem a objednáváme si kávičku a posléze Aperol Spritz. Po krátké pauze vyrážíme dále, odbočujeme do uličky Salita Santa Caterina a ocitáme se na impozantním místě. Náměstíčku vévodí Pretoria, vznešená renesanční kašna, původně určená do zahrady jednoho paláce ve Florencii. Kašna je obklopena čtyřmi chrámy. Dvěma většími - Chiesa di San Giuseppe dei Teatini a Chiesa di Santa Caterina. A dvěma menšími - Chiesa della Martorana a Chiesa di San Cataldo. Jsou to ale právě tyto dva malé kostely za radnicí, které patří k největším pokladům Palerma.

Bohužel je u těchto kostelů docela hodně velká fronta a my od jejich návštěvy opouštíme. Půjdeme se raději podívat na vyhlídku, která je součástí střechy kostela San Giuseppe dei Teatini. Cestou nahoru vidíme krásný vnitřek kostela a nahoře se dostáváme dokonce nad betonovou stropní klenbu. Co je ovšem nezapomenutelné, je panoramatický pohled z vyhlídky. Vidíme střechy Palerma, pohoří čnící nad městem a pod námi fontánu Pretoria. Děláme spoustu fotografií a kocháme se výhledem na město.

Pak se vracíme zpátky dolů a postranními uličkami se směřujeme ke kostelu Il Gesù. Ten není zvenku nikterak zajímavý, za to vevnitř je to další poklad. Barokní kostel má nádherně zdobený interiér a je to první jezuitská stavba na Sicílii. Obdivujeme nádherný vnitřek svatostánku a děláme nějaké fotky. Od kostela si to zamíříme k palermské katedrále. Ale než se půjdeme podívat na tuto svatyni, půjdeme si dat něco k jídlu.

U katedrály se nachází bar s názvem Duomo a tady si objednáváme těstoviny. Celkem si pochutnáme, ale žádný velký zázrak to není. Po obědové pauze se přesouváme na prohlídku katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Jádro současné budovy bylo postaveno v letech 1184 až 1185 v normansko-arabském stylu a během staletí katedrála prošla několika přestavbami. Podle jejích původních stavitelů se jí říká také Normanský dóm. Jsou zde mimo jiné pohřbeni štaufští císařové Jindřich VI. a Fridrich II. a Fridrichova matka královna Konstancie Sicilská. Spolu s dalšími stavbami v Palermu a okolí je katedrála součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Citace - Wikipedie: Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Palermo)

Stavba je to pravdu impozantní a my si ji obcházíme kolem dokola. Samozřejmě se jdeme podívat i dovnitř a děláme spousty fotek. Od katedrály se pak přesouváme do blízkého parku Villa Bonanno, který působí téměř tropicky, protože je plný palem. Park končí U Normanského paláce a tady zakončíme naše poznávání Palerma i my. Obracíme se a zpátky jdeme opět po Bulváru. Cestou vidíme křižovatku dvou ulic a místo se nazývá Quattro Canti.

Míříme nazpátek k autu, nasedáme a proplétáme se ucpanymi ulicemi Palerma. Domů ještě nejedeme, máme namířeno do městečka Monreale, které leží devět kilometrů nad Palermem. No což o to, dojet tam není problém. Co je už neskutečný problém, je vrátit se zpět do centra, když ho přejedete. Bloudíme úzkými uličkami, GPS je nám k ničemu díky spleti jednosměrek a když už jedu jednou uličkou počtvrté, mám sto chutí se na celé Monreale vykašlat. Ale nakonec se to podaří a my zaparkujeme poblíž katedrály.

Sicilská katedrála v Monreale je jednou z největších dochovaných památek normanské architektury na světě a je dost možné, že při její návštěvě si obklopeni její mozaikovou výzdobou budete připadat jako v pohádce. Mozaiky v katedrále zabírají plochu více než 6 000 m2 a jsou tak největší mozaikovou plochou na Sicílii a zároveň největší sbírkou středověkých křesťanských mozaik na světě. Podíleli se na nich jak místní umělci, tak také jejich kolegové z Byzance i z Benátek či z Řecka. Součástí katedrály je i benediktinský klášter.
Citace - Rady na cestu: Katedrála v Monreale

Bohužel tady nemáme moc času, katedrála se bude zanedlouho zavírat. Rychle platíme vstupné a jdeme se podívat do nádherně zdobeného interiéru. Po rychlé prohlídce se vracíme k autu, uděláme si fotku z vyhlídky směrem na Palermo a pak už odjíždíme. Čeká nás opět dlouhá cesta do Catanie a mezitím se stmívá. Po příjezdu do Catanie nacházíme příjemné parkovací místo a hned naproti máme restauraci Bif. Jdeme si dát večeři a jelikož je to steak house, objednáváme si výborné hamburgery. Samozřejmě já si dávám jejich výborné pivo a pak se už přesouváme do našeho ubytování. Dáme sprchu a padáme únavou do postelí.

06.10.2021

divider
divider

Délka trasy: 4 km

Nastoupané metry: 154 m

Sestoupané metry: 154 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek