logo
divider

Ponta de Pargo - Porto Moniz - Ribeira da Janela - Cascata do Véu da Noiva


Jsme čtvrtý den na portugalském ostrově Madeira a na dnešek máme naplánovaný výlet autem. Po včerejším výstupu na nejvyšší horu si chceme trochu odpočinout. Chceme poznat západní část ostrova a po snídani usedám za volant našeho vypůjčeného Seatu Ibiza. Auto je sice pro pět lidí nepohodlné, ale ty krátké vzdálenosti na ostrově se dají.

Naší první zastávkou je maják na Ponta de Pargo, vzdálený od našeho ubytování 20 kilometrů. Zanedlouho jsme u něj, ale je to jenom rychlá zastávka. Uděláme nějakou fotku a zamíříme k nedaleké restauraci. Ta je sice ještě zavřená, ale jelikož se tam někdo pohybuje, jdeme se zeptat, jestli nám udělají kafe. Bohužel je odpověď zamítavá a my se přesouváme o kousek dále

Přejíždíme o dva kilometry dále a parkujeme v místní části Pedregal. Odtud půjdeme po polní cestě necelý kilometr na vyhlídku Miradouro da Garganta Funda, odkud je výhled jednak na maják a jednak na vodopád Garganta Funda. V něm je bohužel hodně málo vody a do hloubky padá jen pár pramínků vody. Uděláme nějakou fotku a vracíme se zpět k autu.

Další zastávkou, kam přejíždíme, je Miradouro Calhau das Achadas. Je to vyhlídka na skalním útesu, která leží 470 metrů nad úrovni moře. Dokonce odtud vede kabinová lanovka dolů. Vidíme pod sebou malinkaté domečky a uvažujeme, jestli se projedeme lanovkou dolů. Nakonec zůstáváme na místě a jdeme si dát konečně kafe a zákusek na terasu místní hospůdky. Ten výhled je opravdu úchvatný.

Z této vyhlídky se směřujeme na městečko Porto Moniz, vzdáleného 12 kilometrů. Brzo jsme vysoko nad městem a máme další skvělý výhled. Zastavujeme na jedné z vyhlídek, děláme fotky a pak se už spouštíme serpentinami do centra města. Tady zaparkujeme a míříme ke zdejším přírodním bazénům (Piscinas Naturais do Porto Moniz). Mořské lázně byly postavené kolem přírodních bazénků vulkanického původu, které jsou plněné křišťálově čistou mořskou vodou. Vstupné je zde opravdu symbolické – 1,5€ a my jdeme konečně zakusit vodu atlantského oceánu.

Ručníky si necháváme na jedné z vybetonovaných ploch a pak se už může ponořit do chladné vody. A až tak chladná není, má 22°C. Příjemné osvěžení nám umocní chlazené pivko ze zdejšího bufetu a my krásně relaxujeme. Po zhruba dvou hodinách se zvedáme a přímořskou kolonádou míříme do jedné z restaurací. Vybíráme si tu, která se nazývá Dom Deixe a objednáváme si jídlo.

Spokojení s plnými žaludky nasedáme do auta a přejíždíme do nedalekého Ribeira da Janela. Zde navštívíme pláž a vyfotíme si krásný skalnatý útvar v moři, který se nazývá Ilhéu da Ribeira da Janela. Naší další zastávkou je pak městečko Seixtal, kde se rovněž pokocháme vyhlídkou na Atlantský oceán. Pár kilometru odtud je vyhlídka Véu da Noiva, odkud pozorujeme vodopád Cascata do Véu da Noiva, který tryská ze skalnatých útesů severního pobřeží.

A tato zastávka je naše dnešní poslední a my nejprve přejíždíme do města São Vicente a odtud přejedeme srdcem Madeiry na její jižní pobřeží. Jsme v Ribeira Brava, zastavíme se rychle v místním minimarketu a pak už přejíždíme na naše ubytování v Arco da Calhetě. Samozřejmě skočíme do bazénu, pak přijde na řadu pořádná sprcha a pak si děláme večeři. Večer sedíme společně, povídáme si, třídíme fotky a samozřejmě nepohrdneme láhví místního portského vína.

02.09.2021

divider
divider

Délka trasy: 6 km

Nastoupané metry: 114 m

Sestoupané metry: 114 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek