logo
divider

Kaňon Verdon


Trávíme dovolenou v oblasti francouzského Provence a po včerejším heroickém výjezdu na slavnou horu Mt. Ventoux je v plánu pěší túra. Dneska navštívíme neméně slavný kaňon Verdon. Vstáváme za tmy, snídáme a balíme si nezbytné věci do batohů. Nezapomeneme si každý vzít 2l láhev vody, což se později ukáže jako klíčový nápad. Před šestou ranní sedíme v autobusu a čeká nás více jak dvouhodinová cesta.

Když se blížíme ke kaňonu, projíždíme okolo nádherného jezera s názvem Lac de Sainte-Croix. A to už začínáme stoupat úzkou silnicí a místy se nám otevírá hluboký pohled do kaňonu Verdon. Autobus nám zastavuje u chaty Maline a ta nám bude výchozím bodem dnešní trasy. Tajně doufáme, že si tady dáme ranní kafe, ale bohužel je teprve půl deváté a ještě mají zavřeno. Hážeme si batohy na záda a vydáváme se vstříc novým zážitkům.

Jdeme po štěrkové a úzké stezce, která prozatím klesá jen velmi mírně. Po pár stovkách metrů klesání nabírá výrazný spád a před námi je nelehká dvoukilometrová trasa, která nás po sestoupání téměř 400 výškových metrů přivede k řece Verdon. Štěrkový podklad klouže pod nohama a jak je to nebezpečné nám dokáže náš průvodce Pavel, který po uklouznutí padá na záda na větší kameny. Naštěstí mu záda zachrání batoh a hlavu udrží jen pár centimetrů nad velkým kamenem. Má pár odřenin, je otřesený, ale nakonec pokračuje dál v cestě.

Jsme u hladiny řeky a vydáváme se na pouť slavným kaňonem Verdon. Nad hlavami nám ční ostré a vysoké skalní masívy, svítí sluníčko a řeka má stejně azurovou barvu jako obloha. A je samozřejmě i tropické vedro. Tajně jsme doufali, že tady dole bude chladno, ale ani náhodou. Ještě, že máme sebou dostatek vody. Společně s Irmískem, Hankou, Kamilem, Petrem, Maruškou, Jarčou a Alčou postupujeme dále a místy jdeme ve stínu stromů.

Cesta se nám různě houpe, ale výrazně nastoupáme asi po třech kilometrech. Na vyhlídku Brèche Imbert nás čeká 70 výškových metrů po kamenných schodech. Nahoře jsme pěkně propoceni a zadýchání. Ale když vylezeme na vyhlídku, jsme naprosto uchváceni. Pohled do kaňonu Verdon je nezapomenutelný. Děláme si tady spoustu fotek, včetně selfie. A cesta z vyhlídky stojí rovněž za to. Cestou dolů musíme překonat čtyři patra železných žebříků. Další várka zážitků a povedených fotek

Následujících 5 kilometrů budeme kopírovat řeku a opět několikrát nastoupáme a sestoupáme. Našlapané kilometry a výškové metry se začínají projevovat a spolu s vysokou teplotou jsou naše těla unavená. Jenže přicházíme až k řece a hned máme jasno, že si jdeme na chvíli odpočinout a opláchnout nohy. Proud řeky Verdon je celkem silný a voda slušně studená. Měřím teplotu a hodinky ukazují 13°C. Spolu s Maruškou a Petrem se svlékáme do spodního prádla a noříme se do osvěžující vody. Většina ostatních turistů na nás kouká jako na blázny, asi nejsou dost odvážní na otužovací vložku. My ale víme dobře, proč to děláme, koupel nám vlévá novou energii do žil.

Od tohoto místa začínáme stoupat a předem avízovaných 14 kilometrů už máme dávno za sebou. To jsme se už ale přiblížili k tunelu Bauç, který má délku 800 metrů. Nasazujeme si čelovky a vcházíme do chladného prostoru. To jenom přivítáme. Cestou tunelem navštívíme pak vyhlídek ve výklencích a opět pozorujeme silný proud řeky Verdon. Když opustíme tunel, jdeme si dát ještě jednu krátkou pauzu u řeky. Doplníme tekutiny a před námi je poslední fáze dnešního výletu.

Autobus nás čeká na parkovišti u chaty Auberge. Ta je vzdálená dva kilometry a ještě nás čeká převýšení 200 metrů. My vylezeme na silnici a zhruba v polovině odbočujeme znova na turistickou stezku. To už máme parkoviště nadohled a dorazíme do cíle. Je nás tady polovina a víme, že ještě budeme nějakou dobu čekat na ostatní, tak si jdeme dát něco menšího na jídlo a hlavně zasloužené točené pivko. A to samozřejmě chutná fantasticky a neskončí jen u jednoho. Pak už nastupujeme do autobusu a čeká nás zpáteční cesta do kempu. Večer klasicky posedíme na terásce našeho mobilhomu společně s ostatníma.

06.07.2021

divider
divider

Délka trasy: 27 km

Nastoupané metry: 812 m

Sestoupané metry: 924 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek