logo
divider

Domaine Les Chênes Blancs - Gargas - Lacoste - Bonnieux - Domaine Les Chênes Blancs


Naše dovolená v levandulovém kraji Provence se nenávratně chýlí ke konci a na dnešek máme naplánovanou návštěvu městečka Lacoste. To je proslulé dlážděnými křivolakými uličkami, schodišti, zaklenutými průchody a zříceninou hradu Markýze de Sade, který zde žil v 18. století a proslul svými sexuálními skandály. Posnídáme, hodíme do batůžků nejnutnější věci a před desátou hodinou opouštíme náš kemp Les Chênes Blancs.

Prvních pět kilometrů nám povede krajinou mezi městečky Roussilon a Gargas a máme je rychle za sebou. Překonáme hlavni silnici a najíždíme na krásnou cyklostezku, která nás po třech kilometrech přivádí ke krásnému kamennému mostu s názvem Pont Julien. S Irmískem se tady zastavujeme, necháváme si ostatní poodjet a děláme si společné fotky.

Odtud už máme Lacoste nadohled a vidíme, že budeme muset do města slušně vystoupat. Nevadí, postupně ukrajujeme desítky metrů a zanedlouho vjíždíme do centra městečka. Odtud se vydáváme křivolakými uličkami vzhůru k hradu. Kola už tlačíme, stejně je to tady úzké a prudké a navíc neustále něco fotíme. Lacoste se nám moc líbí a určitě můžeme všem doporučit jeho návštěvu. To už ale vycházíme nahoře u hradu a potkáváme se s ostatními.

Uděláme další sérii fotek, obdivujeme se obrovské soše rozpažených rukou a kocháme se výhledem do nádherné krajiny v Provence, v jejímž čele dominuje provensálský obr Mt. Ventoux. Pak se vracíme tajemnými uličkami zpět na náměstíčko a usazujeme se na terase restaurace de Sade. Objednáváme si výborný oběd, já mám konkrétně rybí špíz a koncepce toho jídla mi silně připomíná kreolskou kuchyni. Po obědě ještě chvíli posedíme, ale nakonec znova nasedáme do sedel našich kol.

Máme namířeno do protilehlého městečka Bonnieux, které je vzdáleno pět kilometrů. Nejprve s Lacoste sjíždíme dolů, pak se nám cesta vyrovnává, aby nakonec mohla znova stoupat. Bonnieux je nazýván perlou Luberonu. Ve 12. stol. zde Templáři vystavěli hrad s kaplí Sv. Sauveura. Dnes je kaple součástí starého románského kostela Vieille Eglise, obklopeného cedrovým hájem. A přesně tady máme namířeno. Stoupáme točitými uličkami a nakonec se vyhupujeme u výše zmiňovaného kostela.

Je to tady další úchvatné místo, pozorujeme majestátné cedry, obdivujeme kostel a rozhlížíme se po krajině Provence. Pak sjíždíme zpátky do centra a jdeme si nakoupit nějaký proviant. Sice to musíme táhnout až do kempu na zádech, ale jinou možnost nákupu nemáme. Z Bonnieux nás čeká dlouhý sjezd, který nás přivádí zpátky k mostu Pont Julien. Najíždíme na cyklostezku a do kempu se vracíme stejnou cestou, jakou jsme tady přijeli.

08.07.2021

divider
divider

Délka trasy: 42 km

Nastoupané metry: 616 m

img

fotogalerie

mapa

mapa

profil

výškový profil

© Aleš Popek